Afazja motoryczna. To właśnie taką diagnozę usłyszeliśmy po wielu godzinach spędzonych u przeróżnych specjalistów. Na temat afazji Prezesa pisałam niedawno -> wyrok – afazja. Nie sądziłam wtedy, że mowa dziecka będzie porównana z mową elfa. Kojarzysz bajkę Minionki? To właśnie z jednym z tych małych żółtych stworzeń porównałabym Prezesa.

.elf.

Etap gaworzenia przeszedł idealnie. Niestety kiedy później zaczął mówić, mówił głównie w języku tylko sobie znanym. Ja jako matko rozumiałam najwięcej. Niemniej jednak nie rozumiałam wiele.

Dochodziło wtedy do różnych nieprzyjemnych sytuacji. On, nierozumiany, wpadał w histerie, a mi z bezsilności puszczały nerwy.

Ta cała afazja motoryczna nieźle namieszała w naszym życiu.

.skrzydła.

Prezes jest głównie zamknięty w swoim maleńkim świecie. Brakuje mu tylko skrzydeł. Nie jest w stanie powiedzieć dokładnie tego co myśli. Oszczędza słowa, a jak już musi coś powiedzieć to robi to z ogromnym wysiłkiem. Uwielbia śpiewać. Oczywiście po swojemu.

Ostatnimi czasy zaczął mówić szeptem. Ma dosyć ciągłego poprawiania. Kiedy próbuje coś powiedzieć i sam się w tym wszystkim pogubi mówi najczęściej nie wiem, nie umiem.

Bardzo się cieszę kiedy nauczy się wypowiadać nowe słowa. To sprawia, że sama dostaję skrzydeł i choć przez chwilę unoszę się ze szczęścia nad ziemią. Niestety jest tak, że zapomina słów, których się nauczył.

.afazja motoryczna.

Oglądając bajkę Myszka Miki zadał mi pytanie Zie je kiko? Pytania są najtrudniejsze, bo zanim się na nie odpowie samemu często trzeba dowiedzieć się o co tak właściwie chodzi. Po kilku minutach mojego nierozumienia słyszę no kiko hau hau. Teraz już wiem, że chodzi o Pluta.

Zanim jednak rozpoczniemy cały proces wczesnego wspomagania rozwoju, bo przed nami jeszcze kilka tygodni, to już ćwiczymy razem w domu lewą półkulę mózgu. To właśnie z nią jest problem.

.ćwicz lewą półkulę mózgu.

Ćwiczenia lewopółkulowe znalazłam na stronie -> juniora.pl sama zakupiłam kilka pomocy do domu. Na przykład korale, które nawleka się na sznurek. Są w różnych kolorach i nawlekamy je według schematów, które wylosujemy na kartach. Nawlekaj nie czekaj to nasz wybór.

Na przykład korale, które nawleka się na sznurek. Są w różnych kolorach i nawlekamy je według schematów, które wylosujemy na kartach. Nawlekaj nie czekaj to nasz wybór.

Oprócz tego mamy również układanki. Trzeba dopasować mniejsze obrazki do dużych. Choć jeśli chodzi o różnego rodzaju puzzle i układanki, to mój mały elf jest mistrzem. Często zaskakuje nawet mnie.

Oprócz tego mamy również układanki. Trzeba dopasować mniejsze obrazki do dużych. Choć jeśli chodzi o różnego rodzaju puzzle i układanki, to mój mały elf jest mistrzem. Często zaskakuje nawet mnie. Układanka Pory roku.

.układanki.

Prezes uczy się dzięki nim dopasowywania przedmiotów do miejsca, w którym powinny się znajdować. Co i gdzie? oraz Pory roku są jednymi z ulubionych układanek Prezesa.

Prezes uczy się dzięki nim dopasowywania przedmiotów do miejsca, w którym powinny się znajdować. Co i gdzie? oraz Pory roku są jednymi z ulubionych układanek Prezesa. Co i gdzie.

Co poza tym? Musimy usprawnić napięcie mięśniowe naszego małego elfa. Ma problem z używaniem nożyczek. Choć robię wszystko co w mojej mocy, to nie wiem co jeszcze zrobić, by nauczył się nimi ciąć.

Póki co by usprawnić mu dłonie kupiliśmy małe pomponiki i dużą pęsetę, by nauczył się prawidłowo chwytać. Czekamy też na przesyłkę ze specjalnymi nożyczkami z tak zwanym odbijakiem.

Jesteś mamą elfa? Może podzielisz się swoimi sposobami?