Czasami jest tak, że szukam atrakcji gdzieś daleko, by niedziela nie zleciała tylko na błogim leżakowaniu w domu. Często nie potrafię się zdecydować czy warto gdzieś się wybrać. Jednak często nie dostrzegamy cudownych i ciekawych miejsc, które są tuż pod nosem. Tak też trafiłam do Tarnowskich Gór, gdzie znajduje się Zabytkowa Kopalnia Srebra.

.gorączka srebra.

Po wykupieniu biletów czekaliśmy około dwudziestu minut na przewodnika. W tym czasie można zapoznać się ze szczegółowym opisem powstania zabytkowej kopalni srebra, która jest bardzo ciekawa. Można też wyjść na dwór i wygrzewać się w słońcu licząc na to, że nagrzejemy się na tyle mocno by nie zmarznąć na dole.

Zwiedzanie zaczyna się od obejrzenia filmu, który przybliży ci historię powstania kopalni, później zwiedzisz nowoczesne centrum edukacji. Tam zaś dowiesz się wiele o tarnogórskim górnictwie.

.zabytkowa kopalnia srebra.

Czas bardzo szybko ci zleci, ponieważ przewodnicy w interesujący sposób opowiadają o historii powstania kopalni. Później jest czas na poznanie tego wszystkiego o czym mówili. Pora na wybór pasującego kasku i zjazd górniczym szybem na głębokość 40,5 metra.

Pora na wybór pasującego kasku i zjazd górniczym szybem na głębokość 40,5 metra. Zabytkowa kopalnia srebra w Tarnowskich Góra serwuje niezapomnianych wrażeń. To świetne miejsce na spędzenie czasu dla całej rodziny również polecam dla małych dzieci.

Przemierzając podziemia zobaczysz wykute w skale przodki górnicze, chodniki transportowe i potężne komory powstałe na przełomie XVIII i XIX w. Przejdziesz labirynt korytarzy, z których najniższy fragment ma wysokość około 140 centymetrów, jest to pozostałość po działającej do 1913 roku królewskiej kopalni kruszców Fryderyk.

Czy do zabytkowej kopalni srebra w Tarnowskich Górach warto jechać? Przemierzając podziemia zobaczysz wykute w skale przodki górnicze, chodniki transportowe i potężne komory powstałe na przełomie XVIII i XIX w. Przejdziesz labirynt korytarzy, z których najniższy fragment ma wysokość około 140 centymetrów, jest to pozostałość po działającej do 1913 roku królewskiej kopalni kruszców Fryderyk.

Poczujesz klimat górniczej pracy przechadzając się przez trzy dawne szyby górnicze. Jest tam chłodno (około 10 stopni) i panuje ogromna wilgoć powietrza (około 90%). Przy upalnym lecie tyłek zmarzł mi strasznie mimo długich spodni i bluzy.

Zabytkowa kopalnia srebra nadaje się dla dzieci. Poczujesz klimat górniczej pracy przechadzając się przez trzy dawne szyby górnicze. Jest tam chłodno (około 10 stopni) i panuje ogromna wilgoć powietrza (około 90%). Przy upalnym lecie tyłek zmarzł mi strasznie mimo długich spodni i bluzy.

W kopalni usłyszysz odgłosy między innymi pracy gwarków, modlitwę do św. Barbary czy rozmowę ze Skarbkiem. Możesz napić się wody z podziemnego źródła czy wyskrobać sobie kawałek srebra. Popłyniesz również łódką, która kursuje między dwoma przystaniami.

.co potrzebne w kopalni srebra.

Bez dwóch zdań potrzebujesz ciepłych ubrań. Nie musisz przesadzać, bo zimowej kurtki brać nie trzeba, jednak cieplejsza bluza bez dwóch zdań się przyda. W kopalni jest też mokro, dlatego odradzam japonki czy sandały. Najlepiej jest wziąć ze sobą wygodne adidasy i cieplejsze skarpetki.

Poza tym można uatrakcyjnić dzieciakom wycieczkę i zaopatrzyć je w latarki. W kopalni jest dosyć ciemno i na pewno się przydadzą.

Czas jaki spędzisz w kopalni to około półtora godziny, nie ma tam ubikacji czy restauracji więc jeśli wiesz, że maluch zgłodnieje to śmiało możesz wziąć ze sobą jakąś kanapkę. Ja osobiście następnym razem zabiorę ze sobą termos z ciepłą kawą na rozgrzanie.

Wybierając się z małym dzieckiem warto ubrać się w ciemniejsze ciuchy, bo może okazać się, że bolą nóżki i trzeba nieść.

Poza tym zabierz ze sobą jakieś ostre narzędzie typu nożyk. Przyda ci się kiedy okaże się, że możesz na pamiątkę zeskrobać trochę srebra ze ściany.

Osobiście polecam odwiedzić to miejsce. Zabytkowa kopalnia srebra w Tarnowskich Górach to ciekawe miejsce, w którym dzieciaki przeżyją niesamowitą przygodę. Poza tym na terenie kopalni znajduje się Skansen Maszyn Parowych. Można też przejechać się małą kolejką wąskotorową, co ucieszy najmniejszych odwiedzających.

na terenie kopalni znajduje się Skansen Maszyn Parowych. Można też przejechać się małą kolejką wąskotorową, co ucieszy najmniejszych odwiedzających.

Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach – polecam.