Jak dobrze wiesz mam tytuł Technika Usług Fryzjerskich i już prawie siedemnaście lat pracuję w zawodzie jako fryzjer. Włosy są w moim życiu bardzo ważne. Nie tylko moje, ale także każdego klienta, który obdarzy mnie zaufaniem. Wielką uwagę zwracam również, a raczej przede wszystkim na pielęgnację włosów i skóry głowy dlatego też opowiem ci dzisiaj jak wyglądała moja pierwsza wizyta u trychologa.

O tym kim jest trycholog i dlaczego jest bardzo ważny pisałam ci już na blogu. Jeśli nie pamiętasz lub ominął cię wpis koniecznie przeczytaj – trychologia, a co to właściwie jest?.

.wizyta u trychologa.

O tym jak wygląda wizyta u trychologa mogłam przekonać się niedawno. Byłam na wizycie konsultacyjnej gdzie trycholog Ewelina Szendzielorz wykonała na początku ze mną wywiad. Wiesz kilka pytań. No może trochę więcej niż kilka.

Wizyta u trychologa to także przeprowadzony obszerny wywiad, dzięki czemu jeszcze przed badaniem trycholog jest w stanie ustalić źródło problemu.

.konsultacja.

Zaczyna od podstawowych danych pacjenta. Taki standard. W końcu pyta o problem, z którym przyszliśmy do niej. Czy borykam się z przetłuszczaniem się włosów, a może z łupieżem lub wypadaniem włosów. Pyta też czy nie bierzesz żadnych leków i jak wygląda pielęgnacja włosów w domu. To tylko kilka spośród ogromu pytań. W końcu obszerny wywiad to już połowa sukcesu.

Podczas wizyty u trychologa zostaje dokładnie zbadana skóra głowy. Tak wygląda zdrowy włos, prawidłowo wyrastający z mieszka wlosowego w dwustukrotnym przybliżeniu.

Wizyta u trychologa to nie tylko rozmowa. Najlepsze było przede mną. Konsultacja polega też, a nawet przede wszystkim na wykonaniu trichoskopii czyli specjalistycznego badania z użyciem mikrokamery, która umożliwia dokładną analizę stanu skóry głowy i włosów w bardzo dużym powiększeniu. Zarówno dokładny wywiad, jak i badanie kamerą są podstawą do podjęcia precyzyjnych działań. Mają one na celu znalezienie przyczyny problemu. Dzięki zebranym podczas konsultacji wiadomościom ustala się indywidualne zalecenia do pielęgnacji domowej i gabinetowej.

trichoskopia to badanie skóry głowy kamerą trichoskopową

.konsultacja kontrolna.

To kolejna wizyta u trychologa. Polega na monitorowaniu postępów terapii, których dokonuje się minimum po trzech miesiącach od jej rozpoczęcia. Monitorowanie to polega na wykonaniu trichoskopii i omówieniu efektów podjętych działań oraz zweryfikowaniu zaleceń do pielęgnacji domowej i gabinetowej jeśli istnieje taka potrzeba.

badanie włosa

Kiedy już wszystko wiadomo trycholog ustala z tobą dalszą pielęgnację lub zabiegi, które powinnaś przeprowadzić. Jest jednak pewien zabieg, który powinnaś przynajmniej raz w miesiącu sama wykonywać bez względu na to czy masz problematyczną skórę głowy, czy tez nie. Oczyszczanie.

Ja sama polubiłam się z peelingiem, który dostępny jest w popularnej drogerii. Więcej na ten temat przeczytasz w jednym z postów, gdzie opisuję swojego ulubieńca. Peeling skóry głowy – sekret pięknych włosów.

.zabieg oczyszczający.

Jest pierwszym i podstawowym krokiem w pielęgnacji problematycznej skóry głowy. Polega na aplikacji na zanieczyszczoną lub nadmiernie rogowaciejącą nieobjętą stanem chorobowym skórę preparatu o działaniu rozpulchniającym i złuszczającym. Zabieg ma na celu pozbycie się nadmiernie zalegającego naskórka oraz wydzielin skóry co przyczynia się do udrożnienia ujścia mieszków włosowych, usprawnienia ich funkcjonowania oraz zwiększenia absorbcji substancji aktywnych, aplikowanych potem na skórę głowy.

Zabieg zaleca się (po wykluczeniu przeciwwskazań) na praktycznie każdy problem skóry głowy. Przeciwskazaniem do wykonania zabiegów są grzybicze i bakteryjne choroby skóry głowy, rany otwarte czy uczulenie na jakikolwiek składnik preparatu.

Jeśli mamy problem z nadmiernym wypadaniem włosów pozwoli on na lepsze wchłanianie preparatów hamujących wypadanie lub stymulujących wzrost nowych włosów, które zazwyczaj występują w formie lotionów. Bardzo często w pracy trychologa spotykam się z przypadkami kiedy klienci używali bardzo dobrych preparatów bez większego efektu. Przyczyną takiego stanu rzeczy często jest zaczopowanie ujść mieszków włosowych- głównego miejsca absorbcji preparatu.

Jeśli mamy problem z keratozami (łupież suchy, łupież tłusty, łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca) objawiającymi się nadmiernych złuszczaniem naskórka w obszarze skóry owłosionej to zabieg oczyszczający powinien być wykonywany regularnie i systematycznie, aby minimalizować dokuczliwe objawy.

Jeśli mamy problem z nadmiernym przetłuszczaniem włosów to regularne oczyszczanie skóry głowy pozwoli pozbyć się nadmiernej ilości często zalegającej wydzieliny gruczołów łojowych dając tym samym uczucie trwającej dłużej świeżości tak pożądanej przy łojotoku.

Przed każdym z zabiegów trychologicznych tj. mezoterapia, laseroterapia, infuzja tlenowa, elektroterapia, elektrostymulacja, który zawsze komponowany jest indywidualnie do problemu skóry głowy – oczyszczanie jest podstawą.

Tak więc zanim zaczniesz kupować i samodzielnie stosować jakiekolwiek preparaty – przyjdź, wykonaj trichoskopię, żeby ocenić czy Twoja skóry głowy najpierw nie potrzebuje oczyszczenia, ponieważ Twoje starania mogą okazać się często bezskuteczne.

.peeling skóry głowy.

Nasuwa się pytanie czy możemy samodzielnie w domu wykonać peeling do skóry głowy… Hipotetycznie można. W internecie jest cała masa przepisów na peelingi- z cukru, soli, kawy itd.
Jednak chciałabym ostrzec zapalonych fanów domowych kosmetyków.

Preparaty posiadające ziarnistości nie nadają się do pielęgnacji skóry głowy. Peeling taki sprawdzi się jedynie w przypadku pielęgnacji twarzy czy ciała.

Dlaczego?

Nowo wzrostowe włosy są bardzo cienkie i delikatne- ich pocieranie może je trwale uszkodzić lub nawet usunąć. Oprócz tego peelingi o działaniu mechanicznym pomogą usunąć nadmiernie nagromadzony naskórek głównie spomiędzy włosów, a nam chodzi o odczopowanie ujść mieszków włosowych.

Zadanie takie spełni tylko i wyłącznie peeling trychologiczny, który w swoim składzie ma często mocznik, kwas mlekowy czy kwasy owocowe o odpowiednim stężeniu. Jego zadaniem jest rozpulchnienie i usunięcie zrogowaciałego naskórka oraz zalegającej przy ujściu mieszka włosowego wydzieliny gruczołów łojowych bez uszkadzania struktury włosa.

Tak więc jeśli chcesz na własną rękę wykonać domową wersję oczyszczania skóry głowy musisz zaopatrzyć się w dostępny w drogeriach jak i w aptekach peeling do skóry głowy. Aplikuj go bezpośrednio na skórę , szczególnie w partie objęte nadmiernym wypadaniem, łuszczeniem lub przetłuszczaniem. Trzymaj taką ilość czasu jaką zalecił producent, a następnie zmyj szamponem.

profesjonalny gabinet trychologiczny

Masz problemy ze skórą głowy i włosami – oczyść skórę głowy.
Poczuj korzyści jakie niesie za sobą zmiana Twoich przyzwyczajeń.
To prostsze niż myślisz.


Trycholog w Rybniku Ewelina SzendzielorzBardzo serdecznie dziękuję za poświęcenie swojego czasu jedynej pani trycholog w Rybniku – Ewelinie Szendzielorz. To dzięki niej powstał dla ciebie ten wpis. Mam nadzieję, że i ty niebawem skorzystasz z wizyty u trychologa i dowiesz się co w twoim włosie piszczy. Naprawdę warto. Ewelinę znajdziesz w Rybniku przy ulicy Wawelskiej 7. Możesz też śledzić jej wpisy na Facebooku -> Trycholog-Rybnik oraz Instagramie -> trycholog_rybnik. Poza tym oficjalna strona internetowa -> Trichocare – i włos ci z głowy nie spadnie.


A ty masz już za sobą wizytę u trychologa?