Każda z nas skrycie marzy o pięknych, gęstych i długich rzęsach. Czy istnieją godne polecenia odżywki do rzęs, które spełnią nasze marzenia? A może istnieje jakiś domowy sposób na to, by wzmocnić i odżywić rzęsy bez dodatku chemii?

.zdrowe i piękne rzęsy.

Pewnie słyszałaś już nieraz porady dotyczące pielęgnacji rzęs. Pewnie też nieraz próbowałaś w domu o nie dbać. Czy te sposoby pomogły? Przyznam ci szczerze, że i ja stosowałam multum odżywek, zarówno tych sklepowych, drogeryjnych czy aptecznych jak i tych, które można zrobić w domu z naturalnych składników.

Nie ważne ile razy próbowałaś. Ważne natomiast jest to jak długo czasu poświęciłaś na ich pielęgnację. Ponieważ to systematyczność jest tutaj ważna. Nie istnieje żaden sposób, który po jednej aplikacji polepszy ich stan.

.zacznijmy od początku.

.cykl wzrostu rzęs.

Cały cykl życia włosa trwa od dwóch do maksymalnie czterech miesięcy. Składa się on z trzech faz, choć często dzielony jest nawet na pięć. Trzy główne to: anagen, katagen, telogen. Kolejne dwie fazy to: wczesny anagen i późny anagen.

  1. Anagen – okres wzrostu włosa. Zaczyna się jeszcze pod skórą, aż do momentu wyrośnięcia włosa ponad warstwę rogową naskórka,
  2. Katagen – czas, w którym cebulki włosa obumierają, włos pozostaje już tej długości, ale jeszcze nie wypada,
  3. Telogen – okres, kiedy włos jest już martwy. Rzęsa wypada, bo zostaje wypchnięta przez nowy włos, który jest w stanie anagenu,
  4. Wczesny anagen – komórki mieszka włosowego obumierają,
  5. Późny anagen – stary włos wypada, nowy powoli rośnie.

Tutaj koło się zamyka. Dzieje się tak nie tylko z rzęsami. Ten sam cykl dotyczy fazy wzrostu wszystkich włosów.

Piękne i długie rzęsy dzięki odzywkom? Jak wspomniałam wcześniej na rynku dostępnych jest wiele specyfików, które mają na celu odżywić rzęsy. Tyle samo jest również przepisów na domowe odżywki do rzęs. Warto jednak pamiętać o jednym. Rzęsa to włos. Tak jak w przypadku włosów na głowie, odżywka nie jest w stanie sprawić by rosło ich więcej. Niemniej jednak odżywia.

.odżywki do rzęs.

Jak wspomniałam wcześniej na rynku dostępnych jest wiele specyfików, które mają na celu odżywić rzęsy. Tyle samo jest również przepisów na domowe odżywki do rzęs. Warto jednak pamiętać o jednym. Rzęsa to włos. Tak jak w przypadku włosów na głowie, odżywka nie jest w stanie sprawić by rosło ich więcej. Niemniej jednak odżywia.

.w środku.

To co powinnaś wiedzieć o pięknych i długich rzęsach, to fakt iż musimy o nie zadbać od środka. Zdrowa i prawidłowa dieta oraz picie sporej ilości wody zadba w dużym stopniu o stan nie tylko twoich rzęs. Zadba o prawidłowe funkcjonowanie i piękny wygląd również twojej skóry, włosów i paznokci. Odżywki do rzęs to takie wspomagacze, które nie zastąpią ci tego, o co sama powinnaś zadbać w swojej świątyni – ciele.

Nie muszę chyba wspominać o unikaniu używek. Alkohol, kawa, papierosy czy narkotyki nie sprzyjają nikomu. Choć wiem o tym, to niestety sama w nadmiarze spożywam kawę, którą kocham. Palę też papierosy. Z tym nałogiem nie umiem sobie niestety poradzić.

W tym wypadku wspomaganie się od zewnątrz jest moim zdaniem jeszcze bardziej istotne. Dodam jeszcze, że jest pewna franca, która szkodzi naszym rzęsom. Jest nią zalotka. Przy nadmiernym i nieumiejętnym stosowaniu zalotki można sobie wyrządzić ogromną krzywdę.

Włosów nie trzemy! Zarówno tych na głowie, jak i rzęs. Wystarczy delikatnie odsączyć nadmiar wody ręcznikiem czy wacikiem. Powinnaś również uważać na demakijaż. Nie używaj kosmetyków, których skład posiada całą tablicę mendelejewa. Często wystarczy tylko oliwa z oliwek lub mój ulubiony olej lniany, które z większością kosmetyków świetnie sobie radzą.

.sama wybierz.

Nie ważne czy zainwestujesz w odżywki do rzęs, których dobry ranking znajdziesz na stronie topowe odżywki. Czy też wybierzesz naturalne sposoby takie jak między innymi stosowanie olejku rycynowego, oleju lnianego, oliwy z oliwek czy nawet wazeliny. Ważne jest, że zrobisz ten krok i zadbasz o nie na swój sposób. Pamiętaj też, że to co pomogło twojej mamie, koleżance czy mnie, nie zawsze pomoże tobie. Co pomoże tobie dowiesz się niestety metodą prób i błędów.

Co robisz by dbać o swoje rzęsy?