Od samego początku, kiedy dowiedziałam się, że urodzi się syn, byłam przerażona. Choć na początku wiedziałam, że różnic w okresie niemowlęcym nie ma wielkich, o tyle gdzieś w głowie pojawiało się pytanie: Jak wychowywać chłopca? Kiedy pisałam o różnicach między chłopcami, a dziewczynkami od narodzin, nie sądziłam, że chwilę później będę zastanawiać się czy chłopiec to pistolety i samochody.

Jak wychowywać chłopca?

Sprawę ułatwiłaby mi jeszcze jedna ważna sprawa, która mimo wszystko spędza mi sen z powiek. Mój trzyletni syn jeszcze nie mówi. Właściwie to mówi po swojemu, jest ciut lepiej, ale porozumieć się nam jest czasami bardzo ciężko. Są dni kiedy mam dosyć zgadywania o co tak właściwie mu chodzi. Frustracja mnie przerasta, a młody denerwuje się jeszcze bardziej.

Podobno jest kilka sposobów, które mogą pomóc poprawić umiejętności werbalne małych chłopców. Te umiejętności są ważne, ponieważ pomagają ogólnie w czytaniu i pisaniu.

Lalki, przebieranie się i rysowanie pomagają wykształcić precyzyjne ruchy, umiejętności werbalne, opiekuńcze i empatyczne, a także przygotowują do nauki pisania i czytania. Samochody, piłki i zapasy mają wpływ na całą sferę ruchową, na umiejętności motoryczne, przestrzenne, wizualne, a także te związane ze współzawodnictwem i podejmowaniem ryzyka.*

Kiedy u syna padło podejrzenie o zespół Aspergera odwiedziliśmy kilka psychologów, psychiatrę, logopedę i kilkoro innych specjalistów. Martwiłam się cholernie o niego, bo pani psycholog po pierwszym wywiadzie zauważyła, że u Filipa pojawiają się cechy dziecka z ZA. Są też takie, które go wykluczają. Jednak jako matka przestraszyłam się i chciałam jak najszybciej sprawdzić czy syn należy do tej grupy dzieci.

Sprawę ułatwiłaby mi jeszcze jedna ważna sprawa, która mimo wszystko spędza mi sen z powiek. Mój trzyletni syn jeszcze nie mówi. Właściwie to mówi po swojemu, jest ciut lepiej, ale porozumieć się nam jest czasami bardzo ciężko. Są dni kiedy mam dosyć zgadywania o co tak właściwie mu chodzi. Frustracja mnie przerasta, a młody denerwuje się jeszcze bardziej. Jak wychowywać chłopca?

Każda matka troszczy się o swoje dziecko. Ja nie wiedziałam nic o ZA, a chciałam w końcu poznać przyczynę nic-nie-mówienia mojego dziecka. Co zrobiłam źle? Dlaczego nie jest taki sam jak inne dzieci? Jak wychowywać chłopca, by nie popełnić błędu? Na moje pytania nie było odpowiedzi. Pani psychiatra stwierdziła, że z Filipem jest wszystko w porządku, a na diagnozę o ZA jest o wiele za wcześnie. Co do mowy, to ma czas do momentu aż ukończy trzy i pół roku. Więc czekam.

.głośne czytanie.

Kiedy był malutki czytałam mu. Jednak jako niemowlak nie znosił tego. Wyrywał książki i wyrzucał. nie umiał usiedzieć w jednym miejscu. Przestałam więc na jakiś czas. Jak się okazuje to właśnie głośne czytanie jest jednym z najlepszych sposobów, by rozwinąć umiejętności językowe. Mój błąd. Zrobiłam źle, że poddałam się i przerwałam głośne czytanie. Chłopcy często interesują się książkami o samochodach, zwierzętach, kosmosie i tym podobnych, z czego nie zawsze zdają sobie sprawę rodzice.* Podobno dobrym sposobem jest również puszczanie chłopcom audiobooków.

.nauka liter.

Często nachodzą mnie myśli, że nawaliłam. Na szczęście nic nie jest stracone. Zawsze można wziąć sprawy w swoje ręce i nie iść na łatwiznę. Kupiliśmy układankę z alfabetem kilka miesięcy temu. Od tamtego momentu jest ona jedną z ulubionych układanek Filipa. Logopeda powiedziała, że musimy ćwiczyć samogłoski. Alfabet idealnie do tego się nadaje. Ewidentnie słychać poprawę, choć dla mnie – matki – to wciąż ciut za mało. Chłopcy uwielbiają komputery. Dlatego przy wykorzystaniu dużych możliwości wizualno-przestrzennych i edukacyjnych tych urządzeń można uczyć dzieci liter, głosek, rymowania i podobnych umiejętności.*

.ruch.

Nie wiem jak twoje dziecko, ale mój syn nie umie usiedzieć na tyłku. Nawet podczas oglądania bajki, ten skacze i biega, a także wykonuje jakieś nikomu nieznane układy taneczne.  Od najmłodszych lat nie lubi siedzieć w miejscu. Co się z tym wiąże, rysowanie nie było i nie jest jego ulubionym zajęciem. W tym wypadku sztaluga byłaby dobrym rozwiązaniem. Ewentualnie tablica i kreda. Mogą też kształcić precyzję ruchów przy wycinaniu, stemplowaniu i budowaniu z małych elementów.*

.czas.

Najwyraźniej na wszystko musi przyjść czas. Oczywiście dobrze jest mu odpowiednio dopomagać. Tak samo było u nas z chodzeniem. Kiedy zewsząd słyszałam pytanie Jeszcze nie chodzi? Zalewała mnie krew. Pisałam już o tym niechodzeniu mojego syna. Moje dziecko jeszcze nie chodzi. Jeszcze bardziej irytowałam się kiedy proponowano mi chodzik, do szybszej nauki chodzenia. Na szczęście wiedziałam już wtedy, że chodzik nie uczy i tyle.

Czy znam odpowiedź na pytanie jak wychowywać chłopca? Otóż nie. Nie ma idealnej metody, która każdego małego mężczyznę będzie w stanie ukształtować ta samo. Na szczęście zrozumiałam, że jako mama mogę pomóc mu na wiele sposobów, bo tych jest sporo. I choć w dalszym ciągu czekam chwili aż buzia nie przestanie mu się zamykać, to jestem pełna nadziei, że lada dzień to się zdarzy. 

 

 

 

*Lise Eliot Różowy mózg. Niebieski mózg