Czy potrafisz spokojnie spędzić święta? Bez pośpiechu i goniących innych spraw? Bez narzucania sobie i bliskim jakiegoś, nie wiadomo jakiego, rygoru. Bez biegania ze szmatką po całym mieszkaniu? Czym dla ciebie są spokojne święta?

Sama jeszcze do niedawna myślałam, że wymarzone święta to te, gdzie według mojego planu wszystko będzie idealnie ułożone. Lśniące mieszkanie będzie raziło swym blaskiem w oczy. Do tego stopnia, że będzie przypominało muzeum.

.święta idealne.

Chciałam by wszystko było idealne. Jak z pierwszych stron kolorowych gazet. Gdzie czystość i perfekcjonizm królują. Gdzie uśmiech wygląda jak z obrazka. Gdzie dzieci są nienagannie czyste i ciche, a zwierzęta śpią w swoich kojcach.

Chciałam by żywe drzewko wypełniało swym zapachem całą przestrzeń, a biel światełek odbijała się w oczach. Gdzie drewniane ozdoby upiększają zielone igły. Gdzie w oddali słychać piękną melodię kolęd.

Chciałam by dania były skrupulatnie przyrządzane przez wszystkich domowników. Gdzie małymi rękami syn lepiłby uszka i pierogi, a mąż zająłby się karpiem. Potem już tylko wtuleni w siebie pod ciepłym kocem spędzimy resztę wieczoru.

Rozkoszując się ciszą. Oddając się błogostanowi i celebrując każdą minutę. Z kieliszkiem dobrego wina lub kubkiem ulubionej herbaty. Bez zmartwień. Bez wzajemnych wyrzutów i kłótnia.

.Czy ja sama potrafię spędzić spokojnie święta?.

Chciałabym powiedzieć, że tak. Niestety i mnie dopada ta cała bezsensowna gonitwa poprzedzająca święta Bożego Narodzenia. Jest wszędzie. W sklepach, na półkach, w kolejkach. W domu, w szafkach, szufladach i szafie.

Na ulicach wśród biegnących tłumów. Tylko dzieci jakieś takie spokojne, radosne. Beztroskie. Tego im zazdroszczę strasznie. Jeszcze niedawno sama byłam dzieckiem i nie rozumiałam tej całej gonitwy dorosłych. Potem było inaczej…

Ciągle czegoś oczekiwałam i wymagałam. Zamiast cieszyć się tym co miałam. Co posiadałam. Na szczęście wiele się w moim życiu zmieniło, choć w dalszym ciągu są dni kiedy wychodzi ze mnie demon przeszłości.

Czasami się mu poddam, innym razem z nim walczę, a coraz częściej zlewam go i robię swoje. Co tak naprawdę się zmieniło? Jak tym razem wygląda mój grudzień i przygotowania do nich?

.prawda.

Nic nie jest idealne, ale jest nasze. Tak prosto z serducha. Gdzie zabawki walają się po całym mieszkaniu i króluje ogólny rozgardiasz. Gdzie uśmiech znajduje się jeden – ten prawdziwy. Gdzie dziecko jest umorusane od najmniejszego palca do koniuszka włosa.

Drzewko jest sztuczne, a za nim ustawiony odświeżacz powietrza z wkładem leśnym. Biel światełek co jakiś czas znika, kiedy kot bawi się kablem. Ozdoby walają się pomiędzy nogami, a w oddali słychać “daddy finger” – ulubioną piosenkę Prezesa.

Dania nieco mniej skrupulatnie będą przyrządzane przeze mnie. Małe rączki Prezesa z uszek zrobiły dziwne kulki, których nie da się nawet ugotować. Na szczęście w sklepie uszka są dostępne cały rok. Zmęczeni wieczorami wyciągamy spod tyłków zabawki.

Nie rozkoszuję się ciszą. Nie teraz. Teraz chcę by ten stan nigdy nie minął. Nawet te kłótnie, które pozbywają nas kubków i talerzy. Są zmartwienia, na szczęście umiemy sobie przebaczać i co najważniejsze wspierać się wzajemnie.

Czym więc są dla mnie spokojne święta? To czas, w którym zapominamy o wszystkim. Nie przejmujemy się niczym, a przynajmniej staramy się o tym nie myśleć. To czas, w którym liczymy się tylko my. Padnięci po całym dniu i wtuleni w siebie.

Nawet jak nie wtuleni, to przynajmniej stykamy się piętami, bo pomiędzy nami, w poprzek, leży chrapiący Prezes. Zaś na mojej głowie jeszcze bardziej chrapiąca kotka Tosia. Ze zmarzniętym tyłkiem, bo znów ktoś przeciągnął kołdrę na swoją stronę.

Czym dla ciebie są spokojne święta?


Wpis ten bierze udział w akcji „Blogrudzień 2017” organizowanej przez cudowną, niezwykle pomocną Magdę z bloga Magda M. Więcej szczegółów o tym wydarzeniu, a także o innych wpisach znajdziecie na Facebooku.

.29 dni, 29 blogerów, 29 postów.

01 grudnia – Ewelina z Pozytywny dom
02 grudnia – Ania z Pępek świata
03 grudnia – Weronika z Minimalistic Girl
04 grudnia – Dagmara z Dziubdziak
05 grudnia – Kasia z Tarapatka
06 grudnia – Magda z Save the magic moments
07 grudnia – Mirka z Blond Pani Domu
08 grudnia – Sylwia z Matczysko
09 grudnia – Gosia z Jaśkowe klimaty
10 grudnia – Karolina z Młoda mamma
11 grudnia – Karolina z Notatnik terapeuty
12 grudnia – Agnieszka z 321 start DIY
13 grudnia – Olga z polishgirlolga
14 grudnia – Sylwia z Młoda mama pisze
15 grudnia – Karolina z Wysmakowana
16 grudnia – Karolina z Dziecięca podróż
17 grudnia – Kamila z Ugotowane pozamiatane
18 grudnia – Agata z Wesellerka
19 grudnia – Emilia z Mama i syn zgrany team
20 grudnia – Iga z Z naciskiem na szczęście
21 grudnia – Karolina z Mama Karolina
22 grudnia – Monika z Mama na całego
23 grudnia – Agata z Beztroska mama
24 grudnia – Magda z Magda M.
27 grudnia – Asia z Humory zmory
28 grudnia – Natalia z Świat Tomskiego
29 grudnia – Justyna z Pogodnie przez życie
30 grudnia – Ola z Jasiovo
31 grudnia – Edyta z Mumnaopak