Co roku to samo. Niby wszystko wiesz, a i tak w wigilię szukasz karpia czy prezentu dla mamy. Jak nie zwariować przed świętami? Jak przygotować się do świąt, by w spokoju zdążyć ze wszystkim?

.listopad.

Kochana złota jesień powoli idzie w zapomnienie. Jest szaro i buro, ciśnienie spada, a kawa leje się hektolitrami. Minęło już święto zmarłych, nostalgia powoli zanika. Już zniknęły flagi i oznaki święta narodowego.

W telewizji mowa o zamieszkach z 11 listopada lub nie. Oczywiście cisza u nas, bo niestety nasi sąsiedzi pogrążeni w strachu i rozpaczy, nie mogą pozwolić obie na chwilę wytchnienia.

.grudzień.

Aktualnie przygotowuję się dwóch ważniejszych wydarzeń grudniowych. Nie licząc świąt Bożego Narodzenia. Grudzień to czas spotkań rodzinnych. Mikołaj przynosi prezenty, a przy okazji Prezes obchodzi urodziny.

Moje urodziny są dwa tygodnie później, tuz przed świętami. Po nich nastają przygotowania do pożegnania starego roku i postanowienia na nowy rok, których i tak ciężko mi dotrzymać.

Pochodzę ze śląska i jeszcze czwartego grudnia świętujemy Barbórkę. W rodzinie jeszcze górnicy są więc mała impreza do tego dochodzi. Poza tym w ten sam dzień dochodzą kolejne urodziny.

.jak przygotować się do świąt.

Nie mam jakiś złotych rad, które uratują i ciebie przed tą świąteczną gonitwą. podzielę się jednak swoimi sposobami, które mogą ci w tym pomóc. To już połowa listopada, w sklepach zrobiło się świątecznie i niebawem usłyszymy pierwsze Last Christmas.

.hygge.

Pewnie nie raz spotkałaś się z terminem hygge. Samo słowo hygge zagościło ni stąd ni zowąd w Polsce, a ludzie prześcigają się w tej nowej modzie. Tak jak każda z nas chciała poznać tajniki urody Azjatek oraz nienaganny styl Francuzek, tak teraz każda chce dostać przepis na szczęście. Marketingowcy to wyczuli i sprzedają nam hygge.

W wolnym tłumaczeniu słowo hygge oznacza przytulność, komfort, bezpieczeństwo, relaks, radość ze spotkania i panującej atmosfery. Na potrzeby książek pojawiają się jeszcze ciepłe koce, gorące herbaty i obowiązkowe świeczki. simplife

.przedświąteczne hygge po mojemu.

Jak przygotować się do świąt, by nie zwariować? Tym razem, wraz z początkiem tego tygodnia, zaczęłam już myśleć o świętach, prezentach, potrawach, porządkach, kolejkach w sklepach i całym świątecznym szale.

 

Dlatego też chce się podzielić z tobą pięcioma zasadami, które pomagają mi nie wpaść w świąteczną nerwicę. Nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem, ale grunt, że się udaje.

.budżet.

Zaczęłam od niego, bo wiesz, że o niego zawsze chodzi. Jak przygotować się do świąt i wydać mało zielonych z portfela? Analizuj. Przygotuj listę rachunków, które trzeba zapłacić. Podlicz je.

Odejmij tę kwotę od domowego budżetu. Resztę pieniędzy podziel przez ilość dni pozostałych do kolejnej wypłaty. Kwota, którą uzyskasz, to dzienna porcja gotówki, do spożytkowania Dlatego rozplanuj wszystko dokładnie.

.listy.

I to nie wcale nie te do świętego Mikołaja. Czas na listę potraw, które zagoszczą na Twoim stole, rozpisz sobie ich ilość i skład każdej z nich. Już teraz możesz zakupić produkty, które mają dłuższą datę ważności.

Spokojnie wytrzymają do wyczekiwanego dnia, bez twojej troski, o to czy mąż bądź dzieci nie spałaszują ich. Swoją drogą przed świętami ceny dziwnie idą w górę. Okazuje się, że nawet te w promocji są droższe niż kilka tygodni wcześniej.

.prezenty.

Nie czekaj do “ostatniego gwizdka”, bo ceny w sklepach lubią wyjątkowo na te okazję podrożeć. Jak przygotować się do świąt i ogarnąć prezenty? Zdarza się, że im bliżej świąt, tym kupujemy więcej niepotrzebnych rzeczy “bo się opłaca”. Mnie to często gubi, a później połowa ląduje w koszu.

Kompletuj poszczególne elementy podarunków już od października, a grudniowe pieniążki nie znikną w okamgnieniu z twojego konta. Często jest tak, że kosmetyki są w promocjach kilka miesięcy wcześniej, a data ważności długa.

.dekoracje.

Jest wiele ciekawych i banalnych pomysłów na świąteczne dekoracje, bez dużego nakładu finansowego. Nic nie sprawia większej radości i poczucia dumy niż spojrzenie (koniecznie z lampką wina) na własnoręcznie wykonane cuda albo i nie cuda, ale swoje własne.

Masz dzieci? Zagoń je do roboty! Zobaczysz ile frajdy będą miały pomagając ci w dekorowaniu mieszkania czy ubieraniu choinki. Nie będzie może jak w żurnalu, ale będzie pięknie. W końcu to wasza praca.

.porządki.

Nie trać głowy tuż przed świętami, na wyrzucanie z szaf i półek, wszystkiego i mordowania się do północy z szorowaniem płytek w łazience. Weź się w garść i już teraz zacznij spokojnie sprzątać najskrytsze zakamarki swego królestwa.

Zrób też przegląd szafy, bo po co Ci te spodnie i kiecka, które już dwa lata po prostu są i leżą? Szybciej zaczynając, obejdziesz się bez niepotrzebnego bólu głowy i nerwicy. A przed godziną zero, umalowana i uśmiechnięta zaczekasz na gwiazdkę.

.świąteczne pyszności.

Szukasz sprawdzonych przepisów na świąteczny stół? Wyjdę ci naprzeciw, a może coś zainteresuje cię na tyle, że spróbujesz?

Zacznę od świątecznych śledzi. Kiedy pierwszy raz zrobiłam śledzie w suszonych pomidorach z orzechami włoskimi, byłam pod ogromnym wrażeniem ich smaku. Co roku goszczą na naszym świątecznym stole.

Świąteczne pierniki w trzech prostych krokach. Moje ulubione ciasteczka cytrynowe, które znikają w oka mgnieniu. Do tego cytrynowe muffiny i prosty sposób na mas cukrową, która posłuży do dekoracji!

Kiedy zaczynasz ty?