Jak to się dzieje, że nawet znając problem swoich włosów, ciężko nam poradzić sobie z ich pielęgnacją. Swoją drogą wysoka porowatość włosów to nie taki straszny problem, na jaki wygląda. Wiele zależy od tego, by po prostu zrozumieć i wiedzieć od czego zacząć.

Należę do osób, które uwielbiają częste zmiany. Zmieniam zatem ustawienie mebli w pokojach kilka razy w roku inwestując w nowe dodatki, a nawet meble. Szybko się nudzę. Raz uwielbiam styl sportowy, innym razem boho, a następnym seksownie, koniecznie w szpilkach. Taka ze mnie kobieta wielowymiarowa. Ten sam problem dotyczy mojego wizerunku. Gdybym mogła, to co tydzień zmieniałabym kolor włosów, choć najczęściej wracam do bardzo jasnego blondu. Dlatego porowatość włosów ulega częstym zmianom. Niestety włosy cierpią na tych zmianach najbardziej. Zniszczone włosy stają się bardzo porowate i potrzebna jest wtedy skuteczna pielęgnacja.

wysoka porowatość, porowatość, włosy, porowatość włosów, pielęgnacja, suche, zniszczone, emolienty, humektanty, matczysko, blond, blondynka, rozjaśniane, jasne,

W dużej mierze porowatość włosów zależy też od uszkodzeń chemicznych czy mechanicznych. W moim wypadku to te chemiczne przyczyniają się do zmian. Kiedy już uda mi się podreperować stan łusek włosowych i porowatość mogę określić jako średnią, wpadam znów na durny pomysł zmian. I tak koło się zamyka.

Wysoka porowatość włosów

Porowatość moich włosów, jak już wspomniałam wcześniej, utrzymuje się niestety zazwyczaj na wysokim poziomie. Łuski włosowe są bardzo mocno odchylone. Przez co cholernie się plączą i trudno je rozczesać, są napuszone i – moja zmora – strasznie się elektryzują. Kiedy tylko na dworze pada lub jest bardzo wilgotno, włosy zaczynają chłonąć tę wilgoć jak gąbka wodę. Wysoka porowatość ma też kilka innych ujemnych cech. W bardzo szybkim czasie przyjmują także farbę czy inne specyfiki. Poza tym kiedy przebywam w suchym klimacie czy otoczeniu, włosy szybko oddają wilgoć. Wysoka porowatość włosów sprawia, że kolor na włosach utrzymuje się bardzo krótko.

Pielęgnacja

W przypadku włosów bardzo porowatych trzeba zadbać o dostarczenie im odpowiednich … emolientów! Tak, często słyszy się, że emolientów nie powinno się stosować, że trzeba czytać skład i wybierać produkty, które mają ich najmniej. Jednak w przypadku, kiedy porowatość włosów jest bardzo wysoka, musimy z nich korzystać.

wysoka porowatość, porowatość, włosy, porowatość włosów, pielęgnacja, suche, zniszczone, emolienty, humektanty, matczysko, blond, blondynka, rozjaśniane, jasne,

Dlaczego emolienty?

Emolienty tworzą na włosach film ochronny (warstwę okluzyjną). Chroni on przed utratą wilgoci, a także przed uszkodzeniami mechanicznymi, czyli spowodowanymi na przykład gorącym powietrzem suszarki, prostownicą czy szarpaniem włosów podczas czesania. Dzięki nim włosy przestają się puszyć, łatwiej się rozczesują i stają się bardziej elastyczne. Możemy spotkać emolienty pochodzenia zwierzęcego, roślinnego czy syntetycznego.

Idealną parą, która pomoże w walce z włosami, których porowatość
jest wysoka to duet emolient+humektant.

Humektanty to nic innego jak składniki nawilżające i higroskopijne, które skupiają wodę, Jednym słowem nawilżają włos. Dlatego też ważnym towarzyszem humektantów są emolienty. Humektanty świetnie nawilżają włos, a emolienty zadbają o to, by wilgoć z włosa nie uciekła.

Emolienty to między innymi różnego rodzaju oleje roślinne czy woski, alkohole tłuszczowe (między innymi Cetearyl Alcohol, Cetyl Alcohol, Stearyl Alcohol) , a także parafina czy silikony (osobiście wolę te rozpuszczalne w wodzie czy zmywalne łagodnym szamponem: Amodimethicone, Dimethicone,Lauryl Methicone Copolyol). Z kolei humektanty to między innymi: gliceryna, kwas hialuronowy, aloes, miód, mocznik.

wysoka porowatość, porowatość, włosy, porowatość włosów, pielęgnacja, suche, zniszczone, emolienty, humektanty, matczysko, blond, blondynka, rozjaśniane, jasne,

Warto podkreślić, że idealnymi olejami do włosów o wysokiej porowatości to między innymi mój ulubieniec olej lniany, oliwa z oliwek, olej makadamia, olej awokado czy ze słodkich migdałów. Jeśli jesteście fankami olejowania włosów warto podkreślić, że nie powinno trwać dłużej trzy godziny. Z kolei dobrze zainwestować w maski i odżywki, które w składzie mają miód lub lanolinę, a także proteiny, na przykład keratyna czy jedwab.

To jeszcze nie koniec

Walcząc ze swoimi włosami, a właściwie naprawiając to co często psuję, staram się unikać wielu innych rzeczy. Suszenie suszarką to rzadkość i ewentualność, o prostownicy nie wspomnę. By nu przesuszyć jeszcze bardziej swoich włosów ustawiam temperaturę (i suszarki, i prostownicy) na najniższą z możliwych. Skóra głowy też cierpi, dlatego olejowanie włosów i skóry głowy, a później oczyszczanie z depozytu peelingowaniem to norma. Więcej o peelingu skóry głowy -> tutaj. Na szczęście jestem świadoma tego co wyprawiam ze swoimi włosami. A wysoka porowatość mi nie straszna, kiedy wiem z czym mam do czynienia.

A ty znasz swoje włosy i wiesz jaka jest ich porowatość?