Trycholog specjalizuje się w diagnostyce i pielęgnacji problematycznej skóry głowy, a w związku z tym sprawia, że włosy stają się zdrowe. Bo jak wiadomo właściwa pielęgnacja nie powinna obejmować tylko włosów, a przede wszystkim skórę głowy. Miejsca, skąd włos wyrasta. Miałam okazję poznać jedyną trycholog w Rybniku, która jest w stanie sprawdzić, co tak naprawdę mamy „na głowie”. Dawno już nie spotkałam nikogo, kto opowiada o swoim zainteresowaniu z taką pasją. Ewelina Szendzielorz, magister kosmetologii, nauczyciel fryzjerstwa i trycholog w jednym, a prywatnie szczęśliwa żona i matka dwóch córek. Oto dowód, ze macierzyństwo nie ogranicza, wręcz przeciwnie, sprawia, że kobieta łaknie jeszcze więcej!

Jesteś kosmetologiem, trychologiem i nauczycielem fryzjerstwa. Skąd ten wybór?

Po kilku latach stwierdziłam, że mam dosyć takiego „rozkroku” pomiędzy dwoma dziedzinami jakimi są fryzjerstwo i kosmetyka. Szukałam więc czegoś, co by je połączyło. I tak zaczęłam interesować się trychologią.
Trychologia, to dokładnie to, co łączy kosmetykę i fryzjerstwo. Coś co jest pośrodku, coś co pozwoliło mi ukierunkować swoją głowę w tym właśnie kierunku. Ciągle uczyłam w szkole, w międzyczasie kształciłam się i podjęłam pracę szkoleniowca w firmie Bandi Cosmetics- firmie, która wprowadziła pierwsze polskie kosmetyki trychologiczne.

Trychologia od razu mnie wciągnęła. Trafiłam pod skrzydła super eksperta Pani Kingi Jach-Skrzypczak – trychologa i diagnosty z olbrzymią wiedzą i doświadczeniem. To Ona zaraziła mnie miłością do trychologii. Miałam jednak taki niedosyt wiedzy, było mi mało i wiedziałam, że chcę więcej. W Warszawie otworzyły się podyplomowe studia z trychologii kosmetologicznej, na które oczywiście poszłam.
Założyłam firmę www.trichocare.pl dzięki czemu mogłam zacząć świadczyć usługi trychologiczne. Aktualnie uczę, szkolę i przyjmuję w salonie Natural Dermo Beauty w Rybniku.

trycholog, trychologia, Rybnik, trichocare, włosy, skóra głowy, pielęgnacja, problemy ze skórą głowy, łupież, przetłuszczanie, łojotok, Ewelina Szendzielorz, kosmetolog, nauczyciel, skalp

Dlaczego wybrałaś zawód nauczyciela?

Jak zaczęłam uczyć to sądziłam, że będzie to chwilowe zajęcie. Jednak łatwość nawiązywania kontaktu z młodzieżą , patrzenie jak wychodzą ze szkoły przygotowani do pracy w zawodzie  z dyplomem w ręce i fakt, że doceniają ile się dla nich robi spowodowały, że praca nauczyciela daje mi ogromną satysfakcję. I tak zleciało już 10 lat.

Co sądzisz o szkołach przygotowujących do nauki zawodu?

Chciałabym żeby w kształceniu zawodowym pracowały osoby, które są ekspertami w swoim zawodzie, dla których  zawód jest jednocześnie pasją- to przekłada się na efekty ich pracy. Nie tacy, którzy przekwalifikowali się, by nie stracić godzin pracy. Ja nigdy nie udawałam, że jestem fryzjerem bo nie jestem. Nie prowadziłam zajęć praktycznych bo od tego są eksperci. Ja zajmuję się nauką teorii.

Czym właściwie jest trychologia?

Trychologia to dział dermatologii zajmujący się analizowaniem, diagnozowaniem i leczeniem skóry głowy i włosów. Można ją również zdefiniować, jako interdyscyplinarną dziedzinę nauki, której przedmiotem badania są włosy i owłosiona skóra  głowy. W Polsce to stosunkowo młoda, lecz intensywnie rozwijająca się dziedzina. Jest ona powiązana nie tylko z medycyną, ale również z kosmetologią, fryzjerstwem, fizykoterapią, dietetyką czy psychologią.

 „Jak Panie zadbają o skórę głowy to efektem ubocznym będą zdrowe i zadbane włosy. Czyli pożądany efekt uboczny. Jednak wielu idzie w odwrotnym kierunku, dbają o włosy, nie dbając o skórę głowy.”

Czym kierować się przy wyborze trychologa?

Przede wszystkim jego wykształceniem. Czy ma ono podbudowę medyczną bo przy tylu aspektach, których trychologia dotyka, trzeba Wykazać się olbrzymią wiedzą. Trzeba zwrócić uwagę na to czy osoba ta się cały czas dokształca, rozwija. No i przede wszystkim czy jest to człowiek, który faktycznie chce pomóc, czy też na dzień dobry przepisuje jakieś kosmetyki za kosmiczne pieniądze. Działają czy nie, trzeba je kupić i koniec. To nie jest dobre i niestety ma zły wpływ na opinię o trychologach. Ale tak jest chyba w każdym środowisku zawodowym.

trycholog, trychologia, Rybnik, trichocare, włosy, skóra głowy, pielęgnacja, problemy ze skórą głowy, łupież, przetłuszczanie, łojotok, Ewelina Szendzielorz, kosmetolog, nauczyciel, skalp

Więcej o tym jak wygląda wizyta u trychologa, a także o czym trzeba pamiętać wybierając się na pierwszą wizytę przeczytacie na portalu Trusted Cosmetics, gdzie Ewelina opowiada nie tylko o samej wizycie, ale także o tym, o czym trzeba pamiętać wybierając się na wizytę i innych ciekawostkach >tu<  i >tu< na stronie trichocare.pl, oficjalnej stronie Eweliny Szendzielorz.

Kto powinien skorzystać z usług trychologa?

Myślę, że każdy chociaż raz w życiu, bo jak wiadomo profilaktyka jest najważniejsza. Już świadomość tego jak dbać o skórę głowy i włosy, co robić, czego nie robić, a nawet jeśli robić, to z jak najmniejszą szkodą dla skóry głowy. W końcu nie mogę powiedzieć Pani, żeby nie farbowała sobie włosów, bo to jest zdrowsze. Sama farbuję włosy, ale trzeba wiedzieć jakimi farbami to robić i jakich preparatów używać, by uchronić skórę głowy podczas farbowania. Mało tego, są osoby, którym podczas farbowania nic nie jest, a są tacy, których wszystko swędzi, szczypie i piecze. Dlatego taka wizyta jest dobra dla każdego, nawet dla tych, którzy nie mają ze skórą głowy problemu, choćby dlatego, by nie dopuścić do jakiegokolwiek problemu w przyszłości.

Trycholog – to brzmi dumnie

Moim marzeniem jest by do trychologa przychodził każdy, jednak najczęściej zdarza się, że są to osoby już z problemami. Jeśli są to problemy na takim etapie zarodkowym, to nie ma problemu. Podkreślam też, że choroby skóry leczy dermatolog, jednak podczas leczenia dermatologicznego, trzeba także zadbać o prawidłową pielęgnację włosów i skóry głowy. Wtedy potrzebny jest trycholog.

„Terapia trychologiczna polega przede wszystkim na tym żeby zatrzymać dany proces. Jeśli już uda nam się go zatrzymać na tym etapie, na którym jest, to już to jest połowa sukcesu. Kolejny krok to podjęcie terapii, aby przywrócić skórze głowy zdolność do podjęcia prawidłowego funkcjonowania.”

Jak sądzisz dlaczego tylu ludzi nie ma pojęcia czym jest trychologia i nie korzysta z usług trychologa?

Mimo iż trychologia ma w Europie ponad 100-lenią tradycję w Polsce rozwija się od kilkunastu lat. Ostatnie lata jednak pokazują, że zainteresowanie tą tematyką wzrasta tak samo jak zapotrzebowanie na tego typu usługi. Dlatego optymistycznie patrzę w przyszłość, a na chwilę obecną chciałabym propagować trychologię wszędzie gdzie tylko się da.


Dziękuję bardzo za poświęcony czas, wspaniałą rozmowę i ogrom przekazanej wiedzy. Ze swojej strony mogę tylko zachęcić Was do skorzystania z usług trychologa. Zyskacie dużo więcej niż myślicie.

A czy ty masz jakieś doświadczenia związane z trychologią?

Ewelina Szendzielorz, trycholog, trychologia, Rybnik, trichocare, włosy, skóra głowy, pielęgnacja, problemy ze skórą głowy, łupież, przetłuszczanie, łojotok, Ewelina Szendzielorz, kosmetolog, nauczyciel, skalp
magister kosmetologii,
analityk-diagnosta trychologii kosmetycznej,
nauczyciel fryzjerstwa.