Jaka jest rola kobiet w społeczeństwie, teoretycznie wie każdy. W praktyce wychodzi jak zawsze na odwrót. Kobiety już dawno wyzwoliły się ze stereotypowego myślenia, choć mężczyźni nieudolnie próbują udowodnić nam, że jest inaczej. Niby mimochodem, niby w formie żartu. Jednak czy nie jest tak, że stali się bardziej uszczypliwi, bo są po prostu zazdrośni? W końcu ich czas już minął. Kończąc post chciałam dać informację, że tekst powinny przeczytać kobiety obdarzone dużym dystansem. Nie zrobiłam tego, bo musiałam napisać to tu.

“Dawno, dawno temu coś takiego jak kobieta nie występowało w przyrodzie i właśnie dlatego o kobietach nie uczycie się w szkole na historii. Występowali za to sami mężczyźni, a wielu z nich – wiadoma rzecz – było geniuszami.”

Rola kobiet w społeczeństwie i to w skrócie.

Już w średniowieczu mężczyźni stwierdzili, że kobiety głosu nie powinny mieć. Bali się dominacji, więc sami zdominowali. W sferze seksualnej mężczyznom za zdradę golono głowę, a kobietę karano śmiercią. Jej śmiercią. Kobieta musiała być przykładną żoną i matką. Nie żebym twierdziło iż było to złe. Kochać musiały kobiety, służyć też i dodatkowo dogadzać swojemu mężczyźnie. Jeśli tylko coś było nie po myśli ukochanego rycerza, ten miał prawo dać swej lubej w pysk. Uczył ją w tym momencie adekwatnego zachowania.

rola kobiet w społeczeństwie, kłopot z kobietami, kobieta, kim jest kobieta, kim była kobieta, kobieta dawniej, żona, matka, dziewczyna, historia kobiety, kobieta w średniowieczu, kobieta w renesansie, kobieta w romantyzmie, feministki, feministka, sufrażystka, sufrażystki, z przymróżeniem oka

Trzeba też wspomnieć o tym, że rycerz wyjeżdżał na większe i mniejsze bitwy. Chciał wtedy mieć pewność, że nie puści się kantem i zapinał ją w pas cnoty. Diabelska seksualność i wściekłość macicy, to karygodne zachowania wyssane wraz z mlekiem – jakżeby inaczej – matki. Kobiet było wiele, doskwierał deficyt mężczyzn, trzeba było to wszystko wyrównać. I tak puścili się mężczyźni za czarownicami, by wrzucić je w ogień piekielny.

Jak wspominałam w innych postach, kobiecej intymności i seksualności nie umieli zrozumieć i ujarzmić samce alfa i nie alfa. Dla wielu narządy rodne kobiet były tak odrażające, że najlepszym sposobem byłoby pozbycie się ich. Tak więc rola kobiet w społeczeństwie zmieniała się żółwim tempem. Zdecydowanie szybciej -i częściej – mężczyźni próbowali ujarzmić krwiożerczą bestię, która władała kobietą. >>więcej tu<<

Kobieto, masz pieniądze? żyje ci się ciut lepiej… przynajmniej powinno

Lepiej niż te zwykłe kobiety, miały się te lepiej usytuowane. Choć nie zawsze. Zresztą chyba do dzisiaj tak jest. Matki synów wyżej postawionych, mogły sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa. Skumane z przy zamkowymi alchemikami, mogły za kilka – ewentualnie kilkaset – srebrników, zakupić ziółka do ujarzmienia swych partnerów. Tak też umierali ono młodo, często na jakieś wyżej nieokreślone choroby. Czy chociażby na jakieś przyspieszone ataki serca.

“Dopiero po jakimś czasie pojawiła się dosłownie garstka kobiet, ale – jako że miały bardzo małe głowy – do niczego się nie nadawały, no może z wyjątkiem szydełkowania i gry w krokieta.”

Jednak w pewnym momencie “wysoki” Napoleon ustanowił kodeks, że i te bogate kobieciny, nie powinny dysponować majątkiem. Wcale mu się nie dziwię. Często mężowie muszą ograniczać budżet swych żon, by te nie przepieprzyły całego majątku na nowe szpilki. Tak czy owak, kobiety w dalszym ciągu nie miały dostępu do wykształcenia. Rola kobiet w społeczeństwie była z góry ustawiona. Miały leżeć i pachnieć lub zapierdzielać na roli i pachnieć inaczej.

rola kobiet w społeczeństwie, kłopot z kobietami, kobieta, kim jest kobieta, kim była kobieta, kobieta dawniej, żona, matka, dziewczyna, historia kobiety, kobieta w średniowieczu, kobieta w renesansie, kobieta w romantyzmie, feministki, feministka, sufrażystka, sufrażystki, z przymróżeniem oka

W romantyzmie odkryto, że kobieta ma uczucia. Ot, panowie dostrzegli, że kobieta to jednak człowiek. Zauważono, że cechuje ją opiekuńczość czy empatia, a nawet intuicja. Jak już chłopy to dostrzegli, to kobity musiały wykorzystać. Choć w Anglii do można było sprzedać własną żonę do 1884 roku, to zaczęły się formować pierwsze ruchy feministyczne. Podejrzewam, że nawet teraz niejeden mąż, z wielką ochotą opyliłby swą wybrankę i kupił w zamian jakiś fajny sprzęt.

Feministki odwaliły brudną robotę.

Role kobiet w społeczeństwie diametralnie się zmieniły, kiedy do głosu w końcu pozwolono dojść kobietom. Podobno tylko w Stanach Zjednoczonych osiągnięto równowagę płci. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni zarabiają tyle samo na tych samych stanowiskach, w każdym zawodzie. Nie ma co się jednak dziwić, przy ilości spraw sądowych, jakie tam się toczy. Tak też dla świętego spokoju mężczyźni stali się łaskawsi.

rola kobiet w społeczeństwie, kłopot z kobietami, kobieta, kim jest kobieta, kim była kobieta, kobieta dawniej, żona, matka, dziewczyna, historia kobiety, kobieta w średniowieczu, kobieta w renesansie, kobieta w romantyzmie, feministki, feministka, sufrażystka, sufrażystki, z przymróżeniem okarola kobiet w społeczeństwie, kłopot z kobietami, kobieta, kim jest kobieta, kim była kobieta, kobieta dawniej, żona, matka, dziewczyna, historia kobiety, kobieta w średniowieczu, kobieta w renesansie, kobieta w romantyzmie, feministki, feministka, sufrażystka, sufrażystki, z przymróżeniem oka

Książka, która natchnęła mnie do napisaniu tego tekstu, wywołała na mej twarzy uśmiech. “Kłopot z kobietami”, bo taki tytuł nosi książka, wydawnictwa Znak Horyzont, autorki Jacky Fleming, to tytuł dla każdego. W szczególności dla kobiet, jednak nie wszystkie przyjmą ją z otwartymi rękami. Czytając, uśmiałam się do łez, a przy okazji pochłonęłam ją w 15 minut. Cytaty umieszczone w tekście, to tylko namiastka tego, co czeka nas w książce.