Czarna babka – murzynek – to klasyka, która gości u nas rzadko. Jednak kiedy już się pojawi znika tego samego dnia, a przez kolejny tydzień codziennie muszę ją robić, do momentu aż się nam nie przeje. Za każdym razem coś zmieniam, dodaję, urozmaicam. Jednak zawsze bazuję na tym samym od dawna przepisie.

Ma być szybko, bo nie chce mi się robić codziennie czegoś, co potrzebuje więcej uwagi czy poświęcenia. Nie mam na to czasu. Dlatego dziś serwuję przepis, który nie ma prawa się nie udać.

Czarna babka – murzynek, to ciasto które zawsze smakuje

Czy dodając orzechy włoskie, żurawinę lub skórkę z cytryny. Czy też używając miodu zamiast cukru albo dżemu agrestowego, ona zawsze wychodzi. Nie ma prawa się nie udać. Dodatkowo polewa czekoladowa, która otula moją babkę, nadaje jej pazura.

czarna babka, murzynek, wilgotne ciasto, szybkie ciasto, domowe ciasto, domowa babka, domowy murzynek, przelicznik miar i wag

Co potrzeba?

  • kostka masła (200g)
  • 5 solidnych łyżek gorzkiego kakao
  • 3/4 szklanki brązowego cukru (12 łyżek, 180ml)
  • 1/4 szklanki wody (l4 łyżki, 60m)
  • 2 łyżki dżemu (najlepiej jakiś kwaśniejszy)

W rondelku na słabym ogniu rozpuszczam powoli masło, dodając do niego wyżej wymienione składniki. Kiedy już wszystko się połączy, odlewam pół szklanki (służy jako polewa), resztę wlewam do dużej misy, dodaję dwie łyżki dżemu (w tym wypadku własnoręcznie robiony z rabarbaru) i czekam aż ostygnie.

  • 1,5 szklanki mąki
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Mąkę i proszek do pieczenia przesiewam do jakiegoś dozownika, z którego łatwiej później jest mi dodawać mąkę do masy.

  • 4 jaja
  • szczypta soli

Rozdzielam białka od żółtek. Białka miksuję ze szczyptą soli.

Biorę misę z kakaową masą, dodaję do niej ubite białka i mieszam trzepaczką. Powoli dodaję żółtka, cały czas mieszając. Kiedy składniki się połączą dodaję po trochu mąki. Cały czas mieszam, by nie powstały grudy. Piekarnik nastawiam na 180*, wlewam ciasto do foremki. Piekę 50 minut.

Po tym czasie wyjmuję z piekarnika, czekam aż ostygnie i polewam wcześniej odlaną masą kakaową.

czarna babka, murzynek, wilgotne ciasto, szybkie ciasto, domowe ciasto, domowa babka, domowy murzynek, przelicznik miar i wag

Już wiecie dlaczego nasza czarna babka, potocznie zwana murzynkiem znika tak szybko.

Jeśli macie ochotę coś bardziej fit, co przypomina moją czarną babkę, to gorąco polecam ciasto z czerwonej fasoli!

A ty jaką babę lubisz?

Ps. Przygotowałam dla was taki oto przelicznik miar i wag, bez którego ja w kuchni się nie poruszam. Wszystko, co jest mi potrzebne, wisi u mnie na lodówce. Kiedy tylko muszę, to zerkam bez szperania w internecie. Przygotowałam dla was taki, w formacie A5. Można go wydrukować lub pobrać i korzystać na komputerze.

przelicznik miar i wag, w kuchni, czarna babka, murzynek, pomoc w kuchni, gotuję, piekę, ściąga, pomoc kuchenna