Lęki towarzyszą nam każdego dnia. Czasami nachodzi mnie dziwny wewnętrzny niepokój z niczym właściwie niezwiązany. Jednak kiedy lęki dotyczą mojego dziecka, staram się nad tym zapanować i pomóc mu, by serduszko nie biło tak szybko, a oddech stał się znów równomierny.

Lęki mojego dziecka.

Franek, uroczy dwuletni chłopak. Ciekawy świata, uwielbiający kąpiele w pianie. Pewnego dnia, podczas kolejnego rytuału związanego z kąpielą, Franek wpada w histerię, nie chce się kąpać, daję zatem dzień wolny. Sytuacja się powtarza, jest tak od tygodnia.

Czteroletnia już Kasia, odważna i pomysłowa, kochająca chodzić do przedszkola i uwielbiająca przygody. We wtorkowy wieczór, mama otula Kasię do snu, wychodzi z pokoju i gasi światło, wtedy rozlega się przerażający krzyk. Przybiega szybko do Kasi, zapala światło i słyszy od swojej córki: “mamusiu nie gaś światła, proszę, boję się”. Na nic tłumaczenia mamy, że przecież od zawsze śpi sama przy zgaszonym świetle i nic złego jej nie grozi. Kasia jest nieugięta, trwa to ponad dwa tygodnie.

Damian i Zosia, sześcioletnie bliźniaki, zaczynają bać się duchów i świata pozaziemskiego. Nie potrafią już spać w pokoju, wiedzą, że pod łóżkiem czai się potwór, który tylko czyha na ich wystające spod kołdry stopy. Kiedy rodzice idą ich obudzić, by przygotować do przedszkola, okazuje się, że są nieprzytomni. Nie spali całą noc, w rękach trzymając jakieś kije. Są wtuleni w siebie i przerażeni. Podczas co weekendowego spaceru do lasu, tym razem ni chcą tam wejść. Strach paraliżuje ich do tego stopnia, że nie umieją się ruszyć. Co się stało z tymi łobuzami?

lęki, strach, lęk, obawy, moje dziecko się boi, jak opanować lęk, jak pozbyć się lęku, dziecko, małe dziecko

Lęki w różnym wieku.

Okazuje się, że to normalne sytuacje. Dziecko z dnia na dzień może nagle odczuwać lęki i strach przed czymś, czego dotychczas się nie bało. Każdy wiek ma swoje lęki, mogą łączyć się one z jakimś nieprzyjemny wydarzeniem w ich życiu, mogą być także nieuzasadnione. Franek nigdy nie zrobił sobie krzywdy podczas kąpieli, Kasia zawsze spała przy nie zapalonym świetle, a bliźniakom mógł ktoś opowiedzieć o tych wszystkich potworach.

lęki, strach, lęk, obawy, moje dziecko się boi, jak opanować lęk, jak pozbyć się lęku, dziecko, małe dziecko

Jakie lęki mogą towarzyszyć Twojemu dziecku.

  • przed ciemnością, najbardziej powszechny i najdłużej utrzymujący się.
  • przed psami, jedne się ich zupełnie nie boją, inne są przerażone (jest to lęk przejściowy).
  • przed wodą, najwcześniej pojawiający się i powszechny.
  • przed dentystą, dotyczy także tych dorosłych już dzieci ;)
  • przed szpitalem

Czego nie powinno się robić, kiedy dziecko się boi.

Przede wszystkim nie powinno się śmiać z lęków i obaw dziecka, a także zawstydzać dziecka przed innymi ludźmi. Nie powinno się także zmuszać dziecka do “stawienia czoła” swoim lękom, ono samo będzie gotowe, lepiej małymi kroczkami pomóc przeciwstawić się lękom naszej pociechy niż robić to na siłę. Bądźmy cierpliwi, wiem że nie jest łatwo, kiedy chcesz wykąpać swoje dziecko, a tu ciągły krzyk i płacz. Przede wszystkim dziecko nie boi się czegoś z Twojej winy czy ze swojej własnej, to normalna kolej rzeczy.

W tych wszystkich lękach nie ma nic złego, każde dziecko je ma, jedne bardziej, a drugie mniej. Jedno dziecko szybko się oswaja, inne będzie potrzebowało więcej czasu. Prezes miał kilkudniowy strach przed kąpielą, nawet próby wspólnej kąpieli spełzły na niczym, teraz chce chodzić do wanny kilkanaście razy dziennie, a kiedy chcę mu potowarzyszyć, on pokazuje mi drzwi.

lęki, strach, lęk, obawy, moje dziecko się boi, jak opanować lęk, jak pozbyć się lęku, dziecko, małe dziecko

Zrozummy lęk naszej pociechy, pamiętajmy – ono samo z niego wyrośnie. Jeśli strach towarzyszy mu bardzo, starajmy się unikać budzących grozę sytuacji, zanim samo nie zdecyduje się na oswojenie z nimi. Małymi krokami budujmy ich pewność siebie, dowiedzcie się (o ile wiek na to pozwala) każdego szczegółu związanego z pojawieniem się lęku. Jeśli jednak strach trwa bardzo długo i nie zmienia swojego nasilenia wraz z upływem czasu, jeśli nie potrafisz znaleźć dla niego wytłumaczenia, to warto wybrać się do psychologa.

A jak Ty radzisz sobie z lękami Twoim czy Twojego dziecka?

 


Łączy nas wiele. Jesteśmy przede wszystkim matkami, a przy okazji żonami, rozwódkami, nie żonami, kucharkami, sprzątaczkami. Dbamy o nasze pociechy. Jednak nie możemy zapomnieć o najważniejszym

jesteśmy przede wszystkim kobietami!

Jesteś mamą? Dołącz do grupy Matka po godzinach. Życie od kuchni!

Grupa dla mam, rozmawiamy nie tylko na tematy związane z dziećmi, ale przede wszystkim o tym, co ich nie dotyczy. Szczęśliwa mama = szczęśliwe dziecko. Zadajemy pytania, wspieramy się w trudnych chwilach, chwalimy sukcesami, tymi małymi i dużymi.