Zabobony, przesądybezpodstawna, uparcie żywiona i niewrażliwa na argumentację wiara w istnienie związku przyczynowo-skutkowego między danymi zdarzeniami. Wypływać ono może ze stereotypów zakorzenionych w tradycji i kulturze. Jest pozbawione racjonalnych podstaw i niemożliwe do weryfikacji (źródło wikipedia).

Postęp nauki i techniki jest niesamowity, podobno ceni się teraz racjonalne i logiczne myślenie. Jednak okazuje się, że wielu ludzi wierzy w przesądy. Pechowa trzynastka, odpukiwanie w niemalowane drewno czy zmiana drogi na widok czarnego kota.

Pochodzę z rodziny chrześcijańskiej, dość mocno wierzącej w Boga. Jednak ciągle się zastanawiam dlaczego właśnie ludzie wierzący w Boga, wierzą także w zabobony. Przecież to mija się z celem. Zabobony sięgają zamierzchłych czasów, a wywodzą się z pogańskich rytuałów, praktyk i wierzeń. W średniowieczu kościół przejął (w bardzo krwawy sposób) krucjatę nad wszystkimi, którzy wierzą nie w tego boga. Kościół katolicki narzucał wtedy wiarę w Boga i robił wszystko, by inni też wierzyli.

Pogańskie zwyczaje w chrześcijaństwie

Bożonarodzeniowe drzewko – choinka. Iglaste drzewo było utożsamiane jako symbol życia, odradzania się i płodności. Wyparła dawne tradycyjne symbole bożonarodzeniowe, tj. podłaźniczka czy jemioła. Kościół zapożyczył sobie choinkę i tak od ok XVIII wieku króluje w domach wielu chrześcijan, no i oczywiście w kościołach.

przesądy, zabobony, gusła, wiara, katolik, przesąd, zabobon,

Wielkanoc. Malowanie jajek, stukanie się nimi, wielkanocne śniadanie, śmigus-dyngus to czysto pogańskie tradycje. Mają one swoje korzenie w Jarym Święcie – starosłowiańskim święcie poświęconym Matce Ziemi i jej płodności.

Podobno …

Kiedy zapytasz się starszej Pani na targu czy wierzy w Boga, z pewnością odpowie ci, że tak. Kiedy zapytasz się jej czy ma na święta w domu choinkę, odpowie że tak. Kiedy natomiast powiesz jej, że zwyczaj ten jest zaczerpnięty z pogańskich wierzeń, zwyzywa cię od antychrystów. Ewentualnie dostaniesz laską w łeb.  W końcu katolicy traktują swoich bliźnich bardzo ludzko…

Kiedy byłam w ciąży słyszałam wiele “dobrych rad” najczęściej od takich właśnie starszych pań. One co niedziela idą do kościoła i gromko się modlą. One mają zarezerwowane ławki w kościele, jednak uważaj! Kiedy zajmiesz ich miejsce są w stanie nawet cię z tego miejsca wyrzucić. Tak, niestety.

Teksty typu:

  • nie wieszaj prania na sznurach, bo dziecko owinie się pępowiną i może umrzeć,
  • nie możesz się tyle zamartwiać, bo Twoje dziecko będzie leworęczne!

Serio?! Dalej ktoś w to wierzy? Codziennie pojawi się gdzieś pytanie “czy mogę być matką chrzestną skoro jestem w ciąży?” otóż NIE! Twoje ani to chrzczone dziecko nie umrze przez to, że jesteś ciężarną matką chrzestną.

przesądy, zabobony, gusła, wiara, katolik, przesąd, zabobon,

Bóg nie zrobi za ciebie nic, ty nie zrobisz nic za Boga.

Z religijnego punktu widzenia wiara w zabobony i przesądy jest grzechem przeciw pierwszemu przykazaniu Bożemu. Dlaczego zatem najwięcej przesądów usłyszałam i słyszę nadal od ludzi wierzących?

W co wierzysz? Wierzysz w Boga albo wierzysz w to, że przez czarnego kota czy  kominiarza spotka cię coś dobrego, czy złego. Chociaż tu muszę jeszcze dodać, drogi katoliku, że Bóg nie znajdzie za Ciebie pracy. To nie zależy od niego  czy będziesz dzisiaj szczęśliwy i zadowolony, czy też nie! Więc to nie klątwa czuwa nad tobą ani też Bóg się na ciebie nie uwziął.

Ile razy też usłyszałam by nie kłaść torebki na podłogę, bo pieniądze z niej uciekną. Tak na chłopski rozum, to one nie uciekną, bo jak? A tak serio, moje nie zdążą uciec, bo szybciej je wydam.

Nie wolno dawać noży w prezencie, bo utną przyjaźń czy spowodują kłótnie. Bardziej bym się obawiała, że nastąpi to podczas wręczania tych noży, a wtedy w afekcie można by och użyć…

A teraz najlepsze! Jeśli masz kołtun na głowie, nie obcinaj go, bo oślepniesz!

 

przesądy, zabobony, gusła, wiara, katolik, przesąd, zabobon,