Niepłodność, problem dotyczący tak wielu. Ostatnie kilka tygodni spędziłam na zbieraniu odpowiedzi na temat niepłodności, zarówno przez internet, jak i w rozmowach przeprowadzanych z różnymi spotkanymi osobami. W ankiecie brały udział osoby w różnym wieku. Znalazły się takie poniżej osiemnastego roku życia, a także te, które celebrują kolejną, tym razem emerytalną już młodość.

Czym jest niepłodność?

Ponad połowa ludzi, odpowiedziało prawidłowo. Niepłodność to długoterminowe, trwające ponad rok, staranie się o dziecko. Niestety znalazły się także osoby (głównie te poniżej osiemnastego roku życia), które twierdziły, że niepłodność to inaczej bezpłodność lub problem dotykający wyłącznie kobiet. Jakie zatem wnioski nasuwają się już po pierwszym pytaniu? Młodzież nie jest informowana i uświadamiana, że problem niepłodności dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Zresztą nie ma co się dziwić, o ile przypomnę sobie żenujące nauczanie w szkole, na przedmiocie Wiedza Do Życia W Rodzinie, gdzie nikt nigdy nie wspomniał o niepłodności, a nawet bezpłodności. Jedyne co pamiętam, to hasło “nie wolno kopać chłopaków w krocze” – bez zbędnych wyjaśnień Pani prowadzącej zajęcia.

niepłodność, bezpłodność, czym jest niepłodność, co to niepłodność, jestem niepłodna, jestem niepłodny

 

Czy para, która ma już dziecko/dzieci może cierpieć z powodu niepłodności?

Tak. To, że para ma już dzieci, nie oznacza, że może nie dotknąć ich niepłodność. Jest to niepłodność wtórna. Diagnostykę niepłodności wtórnej najlepiej zacząć już po sześciu miesiącach regularnych zbliżeń. Same badania najlepiej przeprowadzić od razu i obojga partnerów. Późny wiek par, które starają się o potomstwo, obniżył czas podjęcia badań z roku do pół roku. Często jest tak, że prócz problemu płodności u kobiet, znacznie obniżone parametry nasienia u mężczyzn, znacznie utrudniają naturalne poczęcie dziecka.

niepłodność, niepłodność wtóna. problem z poczęciem, obniżenie nasienia, czy para mająca już dzieci może cierpieć z powodu niepłodności

 

Ile par dotkniętych jest problemem niepłodności?

I tu się zaskoczyłam, czytając wyniki ankiet byłam pewna, że badani mają wielkie pojęcie o niepłodności. Jednak okazało się, że nie wiedzą o tym, że aż jedna na pięć par cierpi z powodu niepłodności! Wyobraź sobie, że idziesz do sklepu na zakupy. Mijasz po drodze jedną szczęśliwą parę, rodziców z dziećmi, zakochanych trzymających się za ręce, dyskutującą parę staruszków, a teraz mijasz piątą parę, na pozór uśmiechnięci i szczęśliwi, obejmują się i snują plany na przyszłość. To właśnie na para cierpi z powodu niepłodności. Tak samo jest w mieście, zatrzymaj się na chwilę na rynku i popatrz, wytęż wyobraźnię, tak właśnie jest, niestety jedna na pięć par.

niepłodność, problem, choroba, brak dziecka,

 

Temat In Vitro

Nie byłabym sobą, gdybym nie zadała badanym pytania o In Vitro. Pytanie banalne “czy in vitro jest w Polsce potrzebne?” Byłam niemal pewna, że odpowiedź TAK to minimum 97% …

in vitro, polska, badania, ankieta, niepłodność, problem

No i się zawiodłam. Chociaż usłyszałam, że mogło być gorzej. Na dwieście osób, z którymi przeprowadzałam ankietę, większość dumnie twierdziła, że tak “IN VITRO jest nam potrzebne!”, jednak ciągle są osoby, które żyją w przekonaniu, że dziecko to dar od Boga i jeśli para nie może mieć dzieci “to niech tak pozostanie, Bóg tak chciał”.

I choć wierzę, to nie skomentuję … bo to jedno z tych popierzonych stwierdzeń ludzi, którzy za wszystko obwiniają Boga, a nie siebie.

Sporo z ankietowanych z pojęciem niepłodność spotkało się u lekarza, inni przeczytali o niepłodności w internecie. Jedni sami borykają się z niepłodnością, inni problem mają w rodzinie. Jednak była także część, którzy nie spotkali się z terminem niepłodność:

“Nie spotkałam się nigdy z takim terminem aż wstyd się przyznać. Jednak popieram próbę edukowania ludzi w tak ważnym temacie”

“nie spotkałam się z takim terminem, jestem zaskoczona, że niepłodność to nie to samo co bezpłodność”