Czas dla dziecka, który mu poświęcamy jest bardzo ważnym elementem w jego rozwoju. Jesteśmy ciągle zapracowani, nawet kiedy nie pracujemy, czasu ciągle nam brakuje. Jest przecież tyle “ważnych” spraw, którymi “musimy” się zająć. Obiad, prasowanie, sprzątanie, planowanie …

Zaczynamy się złościć, kiedy nasz maluch “przeszkadza”, bo przecież jesteśmy tak bardzo zajęci. Co on wtedy robi? Idzie nabroić, tak zwyczajnie, idzie coś zmajstrować, by przykuć naszą uwagę. Co robimy my? Biegniemy do niego z największymi wyrzutami, bo przecież “jak on mógł?”.

Tutaj mam zamiar powiedzieć “hola, hola, jak ty mogłaś?”

Przykład nie jest mi obcy. Robię obiad i ciasto, przychodzi Prezes, który ma ochotę się bawić.Ignorowany przeze mnie, wyciągnął już wszystko z kuchennych szuflad i poszedł do pokoju. Mówię mu “daj mi pięć minut”. Oczywiście te pięć minut się trochę przeciągnęło, słyszę dziwne odgłosy z pokoju, idę i doznaję szoku.

Moje ukochane storczyki leżą na ziemi, połamane, młody rozsmarowuje śmietankę 30%, którą nawet nie wiem kiedy wziął ze sobą z kuchni. On szczęśliwy, bo w końcu zwrócił na mnie uwagę, ja załamana. Czas dla dziecka odłożony “na później” przerodził się w mały armagedon. Wystarczyło wtedy, bym na chwilę zmniejszyła palnik gazu i zajęła się nim. Olała to cholerne ciasto.

Jak znaleźć czas dla dziecka?

Jest to niesamowicie trudne zadanie, ale nie nieosiągalne, kiedy już zdobędziemy się na to, by usiąść obok pociechy bez tableta, komórki czy telewizora, poświęć czas na:

 • usiądź z dzieckiem na ziemi, w ciszy i z zainteresowaniem obserwuj co robi
 • kiedy na ciebie spojrzy, uśmiechnij się lub puść oczko
 • bądź przyjemnie zaskoczona tym co właśnie robi, pokiwaj głową z aprobatą
 • przytul je
 • pobaw się jego włosami, podrap po nodze czy plecach
 • przybij najzwyklejszą piątkę
 • komentuj jego zachowanie słowami “aha”, “ekstra”, “wow”, “hmm”
 • opisuj co robi w danym momencie

Jak chwalić dziecko?

 • zachowaj umiar, by twój malec nie wyrósł na kogoś, kto nie ufa pochwałom czy takiego, który ich nieustannie potrzebuje, by czuć się lepszym. Nie ma co przesadzać ze słowami “jesteś najlepszym synkiem na świecie”, “jesteś wspaniałą córką”.
 • chwal to co robi, a nie go. Otóż to kiedy pomaga ci sprzątać powiedz “dziękuję, że mi pomagasz przy sprzątaniu”, a nie “jesteś najlepszym pomocnikiem”. Kładąc nacisk na dany moment dziecko wie co robi dobrze, a nie że zawsze będzie robiło to dobrze i w efekcie nie będzie chciało tego wykonywać. Prosty przykład: Filip został pochwalony przeze mnie, bo wyrzucił do kosza papierek, słowami “jesteś najlepszym pomocnikiem jakiego mam”, poskutkowało to tym, że do kosza wyrzucał wszystko, jak leci. Kiedy zaczęłam mówić ” dziękuję ci, że wyrzuciłeś ten brudny papierek do kosza” i dawałam mu całusa, zaczął wyrzucać tylko papierki te pogniecione. Teraz podchodzi do mnie z czymś co znalazł na ziemi i patrzy na mnie, wtedy pozwalam mu lub nie, wyrzucić to z czym przyszedł.
 • każda próba zrobienia czegoś powinna być pochwalona, wtedy dziecko każdy kolejny krok/etap uzna za sukces, a pamiętaj że jego sukces, to także Twój.
 • kiedy chwalisz dziecko, że posprzątało pokój, nie dodawaj “czemu musiałam cię tyle prosić o to”, to jest tak zwane psucie pochwał, dziecko wtedy przestaje ufać komplementom. Skutkuje to tym, że nie będzie tego robił potem, bo i tak nie jesteś zadowolona.
 • plotkuj przy dziecku. Chwal je mówiąc o nim głośnym szeptem do swojej mamy, siostry, a nawet misia. Zadzwoń do kogoś, by mu powiedzieć o tym jak dziecko świetnie się zachowało w danym momencie. Sami wierzymy bardziej temu, co zasłyszymy niż temu, co ktoś powie nam prosto w oczy.

 

czas dla dziecka, jak bawić się z dzieckiem, nauka cierpliwości, rodzina, zabawa,czas, wychowanie, dziecko, dzieci, mama, jak wychować dwulatka, jak wychować dziecko, jak wspierać dziecko

Zbuduj jego pewność siebie.

Idziesz do pracy i ciągle słyszysz, że to czy tamto zrobiłaś źle. Odechciewa ci się robić cokolwiek. Tak samo jest z dzieckiem, przekonaj je, że w nie wierzysz, a sam uwierzy w siebie. Proste prawda, tylko jak to zrobić? Czas dla dziecka, to także umiejętne wsłuchanie się w jego potrzeby, a nie ciągłe zerkanie w zegarek.

 • słuchaj! okaż mu cierpliwość i słuchaj tego co mówi z szacunkiem
 • proś! pomocy nigdy za wiele, więc proś swoje dziecko czy pomoże ci wyjąć na przykład zakupy z wózka
 • daj wybór! pozwól wybrać swojemu dziecku coś do mieszkania, kwiaty do ogrodu czy spodnie, które ma założyć. Tylko nie przesadzaj z ilością opcji do wyboru lub wtedy, kiedy masz zamiar i tak odrzucić jego wybór.
 • pozwól zrobić mu samemu! Ty robisz coś w pięć sekund, twojemu maluchowi zajmuje to dziesięć minut, nie popędzaj go. Zamknij się na moment i wspieraj jego starania!
 • graj głupka! Udawaj, że boisz się jego ryku lwa, weź udział w wyścigu z nim i przegraj, bij się na poduszki i dawaj trafiać malcowi za każdym razem.

Ucz cierpliwości.

Weź do ręki coś co twoje dziecko bardzo chce i daj mu prawie to, co chce. Podając mu na przykład ciastko, udaj że coś ci się przypomniało, unieś palec i powiedz głośno “poczekaj, poczekaj chwilkę”, odwróć się i udawaj, że czegoś szukasz. Potem powoli odwróć się do niego (wystarczy kilka sekund), pochwal, że ładnie poczekał i daj ciastko. Zwiększaj co jakiś czas, długość oczekiwania.

Zwyczaje w życiu dziecka.

Warto mieć jakieś swoje rytuały, naszym jest tulenie po drzemce i przed snem. Do tego stopnia, że Prezes nie rozpoczyna swojego zejścia z łóżka, do momentu aż go nie wytulę, a kiedy mnie nie widzi, przychodzi po mnie i prowadzi do łóżka. To jest nasz i tylko nasz moment.

 • małe dzieci (12-24 miesiące) zaczynają rozpoznawać codzienne zwyczaje. To, że jest to stałe, buduje w nich poczucie bezpieczeństwa, dodając mu odwagi by zwiedzać świat
 • dzieci (24-36 miesięcy) nie znoszą zmian, w końcu dopiero się do czegoś przyzwyczaiły, a ty już to zmieniasz. Codzienne zwyczaje wypełniają potrzebą dziecka na przestrzeganie reguł.
 • starsze dzieci (36-48 miesięcy) lubią od czasu do czasu coś zmienić, możesz dodać śmieszny tekst do jego ulubionej bajki, a nawet zrobić piknik w jego pokoju, a nie na trawie.

A na koniec słodkie słówka do poduszki!

Leżąc na łóżku, już tak spokojnie, kiedy maluch jest zrelaksowany, ty miękkim głosem szepcz mu do ucha o dobrych uczynkach, takich jak na przykład bycie miłym. Możesz powiedzieć, że czułaś się szczęśliwa kiedy … (tu powiedz co dobrego robił). Powiedz mu o miłych rzeczach, które mogą się wydarzyć już jutro. o tym, że będziecie bawić się na placu zabaw, że przyjdzie ciocia/babcia/wujek, że babcia bardzo lubi kiedy pomaga jej w układaniu zabawek. Zacznij od prostych słów “dziś był świetny dzień! Pomogłeś/powiedziałeś … “.

A ty jak znajdujesz czas dla dziecka?


Łączy nas wiele. Jesteśmy przede wszystkim matkami, a przy okazji żonami, rozwódkami, nie żonami, kucharkami, sprzątaczkami. Dbamy o nasze pociechy. Jednak nie możemy zapomnieć o najważniejszym

jesteśmy przede wszystkim kobietami!

Jesteś mamą? Dołącz do grupy Matka po godzinach. Życie od kuchni!

Grupa dla mam, rozmawiamy nie tylko na tematy związane z dziećmi, ale przede wszystkim o tym, co ich nie dotyczy. Szczęśliwa mama = szczęśliwe dziecko. Zadajemy pytania, wspieramy się w trudnych chwilach, chwalimy sukcesami, tymi małymi i dużymi.