Nietrzymanie moczu to problem głównie kobiecy, choć choruje na tę przypadłość także sporo mężczyzn. Mówi się, że dotyczy on starszych osób, co jest nieprawdą, bo cierpi na tę chorobę wiele młodych osób, często po porodzie. O czym mowa?

Nietrzymanie moczu

NTM dotyka co ósmą kobietę przed 39 rokiem życia, a co drugą kobietę po menopauzie. Niestety tylko ok 20% chorych zgłasza ten problem lekarzowi, reszta milczy. Dlaczego? Uważają one, że jest to problem wstydliwy, kobiety czują się zażenowane kiedy muszą powiedzieć o tym lekarzowi, choć podobno mężczyźni woleliby wcale o tym nie rozmawiać. Co to właściwie nietrzymanie moczu? to objaw nieprawidłowej pracy dolnych dróg moczowych, czyli pęcherza, zwieracza i cewki moczowej, może być wywołane przez infekcję układu moczowego, kamicę, osłabienie cewki moczowej, obniżenie pęcherza, zwiotczenie mięśni miednicy, otyłość i zaparcia. Zdarza się, że NTM to objaw wywołany przez naturalny brak żeńskich hormonów (estrogenów), które w 30 proc. decydują o szczelności pęcherza. Może się także pojawić także po operacjach ginekologicznych, urazach rdzenia kręgowego i skomplikowanych porodach. W wyniku takich schorzeń lub starzenia się mięśnie tracą naturalną elastyczność. Są mniej sprawne, nie zamykają ujścia pęcherza i mocz zaczyna wyciekać wbrew naszej woli.

Jest kilka rodzai nietrzymania moczu:

 • wysiłkowe nietrzymanie moczu (jest to najpowszechniejszy rodzaj)
 • nietrzymanie moczu z nagłym parciem
 • nietrzymanie moczu z przepełnienia (najczęściej dotyka mężczyzn)

Jakie są objawy?

 1. Popuszczanie moczu kiedy kichniesz, kaszlniesz, śmiejesz się lub podnosisz ciężkie rzeczy.
 2. Odczuwanie nagłej potrzeby oddania moczu, przy czym dochodzi do mimowolnego wycieku z pęcherza.
 3. Niezdolność do dojścia do toalety na czas spowodowana chorobą fizyczną lub psychiczną.
 4. Choroba Parkinsona lub Alzheimera, rozszczep kręgosłupa, stwardnienie rozsiane lub uszkodzenie mózgu powstałe w wyniku wypadku, mogą wpływać na sposób komunikowania się mózgu i pęcherza, powodując niezdolność do kontrolowania pęcherza.

Osoby dotknięte problemem nietrzymania moczu są zmuszone do ograniczania swojej aktywności, bez przerwy sprawdzają, gdzie jest najbliższa toaleta, zamartwiają się, czy przypadkiem nie wydzielają zapachu moczu lub czy wycieku nie będzie widać przez ubranie. Jednak wprowadzając odpowiednie zmiany w stylu życia i stosując odpowiednie zabezpieczenia, można czuć się znów komfortowo.

Co zatem trzeba zrobić?

 1.  Udaj się do lekarza. Jest po to, by Ci pomóc. Powiedz o swoim problemie interniście lub ginekologowi.
 2. Trenuj pęcherz. Oddawaj mocz w określonych godzinach i stopniowo zwiększaj przerwę.
 3. Ćwicz mięśnie Kegla
 4. Jeśli objawy nietrzymania moczu są nasilone, lekarz zaproponuje elektrostymulację.

Jeśli zatem problem dotyczy Ciebie lub kogoś Ci bliskiego, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Im wcześniej podejmiesz kroki w leczeniu, tym szybciej poczujesz komfort i pewność siebie.