Nasze społeczeństwo odchodzi od karania dziecka bijąc czy grożąc, jest to niesamowicie dobry krok do polepszenia stosunków, do tego by przed rodzicami nie trzeba było czuć strachu, a można im po prostu zaufać. Małe dzieci przekraczały granice, przekraczają i będą przekraczać. My musimy być gotowi, by odpowiednio i szybko reagować. My musimy nauczyć dziecko ostrożności. Zatem jak umiejętnie karać dziecko?

jak karać, dziecko, niegrzeczne,

Dobrą metodą przejęcia kontroli nad własnym dzieckiem, która polega na bardzo krótkim pozbawieniu twojego dziecka dwóch cennych rzeczy czyli wolności i przywileju bycia sobą jest PRZERWA.

Krok  pierwszy

Klaśnij w dłonie lub zagrzmij i po raz ostatni nawiąż kontakt. Z szacunkiem. Tym sposobem uzyskasz uwagę swojego dziecka i pokażesz, ze Ci zależy. Jeśli problem zniknie, możesz sobie pogratulować.

Krok drugi

Jeśli twoje dziecko ignoruje ostrzeżenie, zrób poważną minę, policz do trzech robiąc kilkusekundowe pauzy, mów spokojnie ale dosadnie (nie krzycz). Dobrze jest, gdy liczysz na palcach, wtedy dziecko nie tylko cię słyszy, ale także widzi i skupia uwagę. Jeśli Twoje dziecko uspokoi się, nagrodź jego współpracę, poświęć mu więcej uwagi, zagraj głupka albo daj znaczek na rękę. Pochwal go też przed pójściem spać, powiedz że jesteś dumna z jego zachowania, kiedy przestał się złościć.

Krok trzeci

Jeśli pierwsze dwa kroki nie zadziałały, czas na rozmowy się skończył. Weź malucha spokojnie za rękę i poprowadź do miejsca, w którym się uspokoi, najlepiej by nie było to miejsce gdzie nie będzie rzeczy, które mogą się stłuc, nie będzie też twardych powierzchni i ostrych rogów.Jeśli nie chce iść, to po prostu je tam zanieś. Nie zamykaj drzwi pokoju, w którym maluch został. Przerwa ta powinna trwać dla roczniaka minutę, dla dwulatka dwie minuty, dobrze gdyby przerwę odliczał stoper z głośnym dzwonkiem, wtedy dziecko skojarzy, ze czas przerwy się skończył.

Jeśli dziecko uspokoiło się, możesz pozwolić mu wyjść, ale przez najbliższe trzydzieści minut nie wspominaj o przerwie, to pora abyś i ty odpuściła i przebaczyła małemu potworkowi. Po dłuższym czasie wróć do tematu, powiedz, że nie lubisz robić przerw, że wolisz się z nim bawić niżeli je robić. Kiedy przyjdzie moment snu opowiedz mu bajkę o małym niegrzecznym misiu i o tym co mu się przytrafiło. Jeśli czas przerwy nie był dla dziecka wystarczający, a ono dalej jest rozzłoszczone, daj mu trochę więcej czasu na uspokojenie się. Wyobraź sobie, jak ciebie kiedyś ktoś mocno rozzłościł, a później irytował cię jeszcze bardziej, zamiast odpuścić.

jak karać, dziecko, niegrzeczne

Ważne jest byś podczas przerwy izolowała dziecko od siebie, nie stój nad nim, nie trzymaj drzwi, ignoruj go przez chwilę. Zdarza się, że dziecko nie zostaje w swoim pokoju w trakcie przerwy, dlatego dobrze jest do mniejszych dzieci użyć kojca, a tym starszym zamontować bramkę do drzwi. Izolowanie dziecka w jego pokoju nie jest niczym złośliwym czy niesprawiedliwym, to tylko minuta lub dwie, przez pozostałe 23 godziny i 58/59 minut jesteś cała dla niego. Wiadomo, nie używaj w celu izolowania dziecka żadnych komórek, schowków, szafy, piwnicy czy innego ciemnego i przerażającego miejsca. Mam nadzieję, że nawet przez chwilę o takim nie pomyślałaś.

Jak umiejętnie karać dziecko?

Kilka rad, o których powinnaś pamiętać:

  1.  Kiedy zaczynasz liczyć, bardzo ważny jest spokój i neutralność. Im mniej mówisz, tym lepiej. Mózg twojego dziecka jest ciągle zestresowany, a twoje ciągłe gadanie nawet do niego nie dotrze. Czas na wyjaśnienia i pogadanki nadejdzie wtedy, kiedy skończy się przerwa.
  2. Twoje zdenerwowanie może sprawić, że dziecko będzie chciało walczyć czy protestować. Nie reaguj zatem emocjonalnie, weź trzy głębokie wdechy.
  3.  Konsekwencja jest bardzo ważna, zatem przerwa powinna wyglądać zawsze tak samo. Ton głosu, wyraz twarzy i prędkość liczenia, muszą być identyczne za każdym razem, wtedy maluch będzie mógł dobrze je rozpoznawać.
  4. Nigdy nie odkładaj czasu na naukę dyscypliny na później. Co z tego, że w telewizji leci twój ulubiony serial? Dziecko będzie chciało częściej przekraczać granicę. Źle się zachowuje teraz? To tu i teraz trzeba je uspokoić.
  5. Podczas przerwy twoje dziecko musi mieć pewność, że je ignorujesz, choć ty i tak masz nad nim pieczę, dobrym sposobem jest zamontowanie lustra, tak abyś widziała co twoje dziecko robi w swoim “kącie”
  6. Nigdy nie mów dziecku: “jesteś niedobry”, “jesteś okropny” etc, słowa te sprawiają, ze niektóre dzieci czują się bezwartościowe, a nie ma nic na świecie wartościowszego niż własne dziecko
  7. Zawsze zaczynaj od pierwszego kroku, wtedy będziesz widziała postęp jaki owocuje w twoim maluchu, po jakimś czasie okaże się, że przerwa nie będzie potrzebna, że starczy liczenie do trzech, a później starczy nawet klaśnięcie w dłonie.

A ty jak uczysz swoje dziecko dobrego zachowania?


Łączy nas wiele. Jesteśmy przede wszystkim matkami, a przy okazji żonami, rozwódkami, nie żonami, kucharkami, sprzątaczkami. Dbamy o nasze pociechy. Jednak nie możemy zapomnieć o najważniejszym

jesteśmy przede wszystkim kobietami!

Jesteś mamą? Dołącz do grupy Matka po godzinach. Życie od kuchni!

Grupa dla mam, rozmawiamy nie tylko na tematy związane z dziećmi, ale przede wszystkim o tym, co ich nie dotyczy. Szczęśliwa mama = szczęśliwe dziecko. Zadajemy pytania, wspieramy się w trudnych chwilach, chwalimy sukcesami, tymi małymi i dużymi.