Często bolące miejsce poniżej klatki piersiowej nazywamy bolącym brzuchem. Często nie mamy pojęcia co nas tak naprawdę boli, a czasami nie mamy pojęcia co w tym miejscu naprawdę się znajduje. Mówimy więc “boli mnie brzuch” i tyle. Dzisiaj opowiem Wam o żołądku, choć nie jestem lekarzem, a może to nawet lepiej, bo nie jeden z Was mnie po prostu zrozumie.

Boli mnie brzuch, a może to żołądek?

Żołądek leży w środkowej części nadbrzusza tzw. dołku sercowym i lewym podżebrzu.

leki na ból żołądkaMusimy jednak brać pod uwagę, że ból lubi zataczać większy krąg, tzw. rozlać się. Dlatego, kiedy boli górna część brzucha, można postawić na żołądek.

Ból żołądka może być ostry, kłujący lub tępy, może trwać kilka minut lub być przewlekły. Towarzyszą mu często wymioty, nudności, zgaga, odbijanie. towarzyszy on wielu poważnym chorobom, dlatego lepiej go nie lekceważyć.

Za co odpowiada żołądek? Jego zadaniem jest trawienie. Kiedy jedzenie do niego trafi, ten kurczy się i rozkurcza, a dzięki temu pokarm się rozdrabnia i leci dalej. Żołądek jest ciekawy, bo zmienia swój kształt, a nawet położenie. Gdy stoimy, wygląda mniej więcej jak gruby hak, a gdy najemy się do syta, napełni się jak balonik. Kiedy jesteśmy głodni, żołądek leży mniej więcej pośrodku, ale gdy sobie podjemy to wybrzuszy się pod lewe podżebrze. Jest dosyć pojemny, bo może pomieścić ok. 1,75 l płynów i rozdrobnionego jedzenia.

Jakie mogą być przyczyny bólu?

  • zgaga
  • refluks żołądkowy
  • wrzody
  • przejedzenie
  • ciężkostrawne jedzenie
  • zatrucie pokarmowe
  • stres
  • zapalenie żołądka

Jakie leki na ból żołądka?

Przede wszystkim najważniejsza jest konsultacja z lekarzem, który zaleci odpowiednie leczenie. Często dobrym wspomaganiem są leki rozkurczowe, które działają rozkurczowo na mięśnie gładkie, wzmożone napięcie mięśniowe czy sztywność mięśni. Jeśli bóle są słabo nasilone, można spróbować zwalczyć dolegliwości lekami, które dostępne są bez recepty. Tak więc leki na ból żołądka są dostępne w aptekach bez recepty.

Pamiętajmy też o lekkostrawnej diecie i piciu dużej ilości wody niegazowanej. Papaja, otręby owsiane, jabłka, cynamon, awokado czy koper włoski mogą okazać się pomocne do walki z bólem żołądka.