Dzisiaj mamy początek astronomicznego lata, choć słońce ogrzewa nas swoimi promieniami, a my raczymy się zimnymi lodami, to nie warto zapominać o pewnym wirusie, który atakuje znienacka, a nieleczony potrafi podwójnie dopiec nam swoimi powikłaniami. Tak, tak, Panie i panowie to wirus grypy, który tylko czeka aby nas omamić. Niebezpieczna i przebiegła o każdej porze roku – grypa. Jeśli nagle Twoja temperatura podskoczyła i dostałeś dreszczy, odczuwasz silny ból głowy i mięśni, to musisz wiedzieć, że albo zaatakowała Cię grypa, albo masz kaca, jeśli to drugie to jesteś szczęściarzem, bo minie szybciej.

Od kichnięcia do śmierci.

Spokojnie od dobrze rozpoznanej i leczonej grypy jeszcze nikt nie umarł, jednak każdego roku zdarza się kilkanaście przypadków, które zakończyły się śmiercią.
Grypę wywołują wirusy, a wyróżniamy trzy typy:
A – najgroźniejszy, występuje zarówno u ludzi, jak i zwierząt (świnie, konie, foki, norki, wieloryby oraz ptaki)
B – łagodniejszy, występuje tylko u ludzi
C – niegroźny, występuje u ludzi i świń.
Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową (uciekajcie więc przed kichającymi), a czas wylęgania się grypy to od osiemnastu do trzydziestu sześciu godzin. Leczenie tego paskudztwa to siedem dni, lecz towarzyszące osłabienie i złe samopoczucie może trwać nawet kilka tygodni. Jeśli mimo leczenia grypa nie ustępuje, zgłoś to lekarzowi, przezorny zawsze ubezpieczony.

Wyróżnia się między innymi takie powikłania po grypie, jak:

– zapalenie oskrzeli
– zapalenie zatok
– zapalenie ucha środkowego
– zapalenie mięśnia sercowego
– zapalenie płuc
– zapalenie opon mózgowych
– niewydolność krążenia
– niedowład kończyn
Powikłania nie dotykają wszystkich chorujących na grypę.

Wirus grypy. Najbardziej narażeni są:

– dzieci (w szczególności poniżej piątego roku życia)
– osoby starsze (powyżej sześćdziesiątego roku życia)
– kobiety ciężarne
– osoby otyłe
– przewlekle chorzy

Jak leczyć?

Na pewno warto umówić się na wizytę do lekarza, jest on po to by pomagać, w końcu składki płacimy, to dlaczego mielibyśmy nie skorzystać. Jeśli jednak wykręcacie się brakiem czasu, to w aptekach można dostać preparaty, które dostępne są bez recepty, jednak warto zajrzeć do ulotki i dowiedzieć się jakie są przeciwwskazania czy działania niepożądane. Trzeba też zwracać uwagę na skład tabletek, które zażywamy, by nie przedawkować określonych substancji w nich zawartych.

Podobno dobrze jest się zabezpieczyć niż leczyć.
Podobno najlepszą metodą zmniejszenia ryzyka zakażenia wirusami grypy jest coroczne szczepienie się przeciwko niej.
Jakie jest Twoje zdanie na ten temat?
Szczepić się czy nie?