Będąc w ciąży nawet przez myśl mi nie przyszło, by myśleć o tym, jakie jest odpowiednie mleko dla noworodka. Było dla mnie rzeczą oczywistą, że będę karmiła piersią i to długo, tak jak robiły to do tej pory wszystkie kobiety w mojej rodzinie. Po porodzie wszystko się zmieniło.
Mleka miałam ogrom, a Prezes nie potrafił pić z piersi. Wszystkie próby położnych kończyły się fiaskiem w dostawianiu młodego do piersi. Z pomocą oczywiście przyszedł laktator, który towarzyszył mi przez trzy miesiące karmienia, ale były dni kiedy musiałam podać mleko modyfikowane i tu zaczął się problem, bo jakie mleko będzie odpowiednie? W końcu trzeba zadbać o potrzeby tego małego stworzenia, które zawładnęło całym moim światem …

Jakie to odpowiednie mleko dla noworodka?

Producenci w przechwalaniu się nie mieli granic, każdy z nich tworzy mleko „idealne” i bliskie mleka matki. Jednak im bardziej się w ten temat wgłębiałam, tym większy mętlik miałam w głowie. Przerażał mnie cukier, który znajduje się w składzie wielu z nich, bo po co od pierwszych dni przyzwyczajać dziecko, do tego świństwa, którym i tak jesteśmy atakowani z każdej strony. Pytałam zatem znajomych, lekarzy i położnych, co sądzą na ten temat, wielu z nich nie zdawało sobie nawet sprawy, z tego, co podają swoim dzieciom.

Jakie mleka są dostępne w sklepach?

  • zwykła mieszanka dla dzieci zdrowych przeznaczona od urodzenia do szóstego miesiąca życia
  • mieszanka dla dzieci, które często ulewają
  • mieszanka wzbogacona o probiotyki i prebiotyki
  • mieszanka wzbogacona  o kwasy tłuszczowe LCPUFA
  • mieszanka dla dzieci obciążonych alergią
Na co zwrócić uwagę przy wyborze mleka modyfikowanego?
Po pierwsze… przede wszystkim porozmawiać z pediatrą, lekarz po konsultacji i zbadaniu naszego dziecka pomoże Ci wybrać najlepsze, odpowiednie mleko dla noworodka.
Po drugie… warto zwrócić uwagę czy mleko jest dostępne w Twojej okolicy, zawsze może się coś wydarzyć, że będziesz potrzebować mleko „na już”, a w tym wypadku nie będziesz mogła ruszyć w podróż po mleko, które podjesz swojemu dziecku.
Po trzecie… skład, jeśli Twoje dziecko miewa problemy z kolkami, zaparciami czy luźnymi kupkami (a także wieloma innymi przypadłościami), powiedz o tym pediatrze, po wspólnym zdiagnozowaniu problemu, on pomoże Ci wybrać inne mleko, które nie będzie stwarzało problemu.

Jak przygotować mleko?

Mimo iż na opakowaniach zawsze jest opisany dokładny proces przygotowania mleka modyfikowanego, warto zapamiętać najistotniejsze fakty:
  1. Woda . Najlepiej by była źródlana, niegazowana i niskozmineralizowana, po przegotowaniu trzeba ją ostudzić do ok 40*C by mieszanka zachowała wszystkie wartości odżywcze.
  2. Pamiętaj o wyparzaniu butelek i myciu rąk przed podaniem mleka. Przecież nie chcesz by maluch zachorował przez Twoje niedopatrzenie.
  3. Przechowanie. Mleko w proszku powinno być przechowywane w szczelnie zamkniętych pojemnikach.
  4. Data ważności. Nigdy, ale to nigdy nie podawaj dziecku mleka modyfikowanego po terminie jego ważności. Przecież nie chcesz zaszkodzić ani jemu, ani sobie.
Nie ważne jest zatem czy karmisz piersią, czy też mlekiem modyfikowanym, ważne jest, że dajesz malcowi to, co najważniejsze: miłość i poczucie bezpieczeństwa.
Pamiętaj, by podczas karmienia patrzyć mu w oczy i uśmiechać się, a także mocno przytulać, więź którą przez to zbudujesz będzie niezastąpiona. Nie masz także potrzeby podawania mleka na siłę.
Każdy maluch wypije tyle mleka ile jest w stanie, Ty też raz masz wilczy apetyt, a raz nie masz ochoty jeść. Nie sugeruj się także w stu procentach wytycznymi, jakie są na opakowaniu, jedne dzieci piją więcej i rzadziej inne mniej i częściej. Podane miary na opakowaniu to tylko szacunkowe ilości. Uzbrój się w cierpliwość zanim kupisz odpowiednie mleko dla noworodka.
Dlatego tak ważne jest, byś konsultowała się z pediatrą.

A ty jakie mleko podawałaś swojemu dziecku?