To, ze dzieci są różne i różnie przechodzą etapy rozwoju, to wiemy. A co wiemy na temat wpływu budowy ciała na zachowanie? Szczerze, ja nie wiedziałam nic. Do teraz. Budowa ciała ma wielki wpływ na achowanie człowieka. Sprawdź jak wielki!

Budowa ciała, a zachowanie.

W poradniku “Rozwój psychiczny dziecka od 0 do 10 lat”, jest opisana metoda, którą opracowali badacze zachowań ludzkich, a która określa iż budowa ciała ma wiele wspólnego z poszczególnym zachowaniem dzieci (i nie tylko dzieci). Nazywa się psychologią konstytucjonalną. Według badaczy budowa ciała jest pierwszą i najważniejszą wskazówką, kim dany człowiek jest lub się stanie. Dotyczy to jedzenia, spania, zachowań społecznych itp. Oczywiście tendencje do różnych zachowań są wrodzone, dlatego ten sam człowiek może się rozwinąć rozmaicie, w zależności od okoliczności czy otoczenia.
Trzeba także pamiętać, że typy budowy fizycznej mogą łączyć w sobie wszystkie trzy cechy osobowości, które wyjaśniam niżej.

Badacze wyróżniają trzy podstawowe rodzaje budowy ciała.

1. Typ ENDOMORFICZNY

Ludzie tego typu mają duże żołądki i wątroby. Unoszą się lekko na wodzie i należą do osób otyłych, o zaokrąglonych kształtach. Są swobodni i wygodni. Kochają jedzenie i towarzystwo ludzi, są żądni uczuć. Endomorficy kochają spać, ich sen jest głęboki i bezproblemowy. Zasypiają szybko i łatwo, w każdej pozycji, często chrapią. Są bezproblemowi jeśli chodzi o jedzenie.
Znajdują w jedzeniu prawdziwą radość i sprawia im ono przyjemność. Nie są przez to grubi, znajdują radość nawet w gotowaniu. Samo trawienie przebiega doskonale, a zaparcia, kolki czy bóle brzucha zdarzają się bardzo rzadko. Endomorficy są ciepli, kochający i przyjacielscy, zawsze weseli. Sprawiają rodzinie wiele radości. Z łatwością uzewnętrzniają swoje uczucia, bez względu na to czy są zadowoleni, zatroskani czy zaskoczeni. Oni o tym mówią, wszystkim. Mają serca wypisane na twarzy.

2. Typ MEZOMORFICZNY

Cechuje się dużymi kośćmi, dobrze rozwiniętym sercem i układem krążenia oraz silnymi muskułami. Osoby tego typu są twardzi, pewni, mocni i wyprostowani. Mają grubą skórę o dużych porach, naczynia krwionośne są pokaźnych rozmiarów. Lubią wysiłek fizyczny, a ich życie jest aktywne. Są żywiołowi, uwielbiają dominować. Mają niewielkie zapotrzebowanie na sen.
Są “rannymi ptaszkami”. Śpią dobrze i łatwo zasypiają, często “rzucają się” w łóżku. Często i głośno chrapią. Jedzą z zamiłowaniem, lubią dobre jedzenie lecz często jedzą za dużo, przejadają się. Z natury mezomorficy są hałaśliwi i robią wiele hałasu w okół siebie. To oni najgłośniej się śmieją. Lubią skupiać na sobie uwagę wszystkich w koło.

3. Typ EKTOMORFICZNY

Szczupli, delikatni, o płaskiej klatce piersiowej, długich i chudych kończynach. Na ogół wstrzemięźliwi, nadwrażliwi. Czują się często nieswojo, nawet w codziennych sytuacjach międzyludzkich. Jako dorosłe osoby często cierpią na bezsenność. W dzieciństwie ich pory spania są nieregularne i zmienne. Trudno je zapędzić do łóżka, często musi być totalnie wyczerpane. Budzą się łatwo, ale późno wychodzą z łóżka, lubią się polenić. Sen jest lekki, chrapią rzadko, łatwo się męczą. Odczuwają głód bardzo ostry i gwałtowny, który nie trwa długo, dlatego jeśli nie zje “tu i teraz” później przestaje mieć na coś ochotę.
Jedzą zawsze bardzo szybko, sami skończyliby posiłek w pięć minut. Lepiej przyjmują cztery do pięciu posiłków dziennie lecz zazwyczaj nie mają czasu na jedzenie. Osobowość ektomorfika jest bardzo wrażliwa na bodźce wizualne i dźwiękowe. Mają niski próg uwagi i wszystko je rejestrują. Zdarza się także, że jeśli ich coś bardzo zainteresuje, to nic innego nie odwróci ich uwagi. Podczas odrabiania lekcji, może im przeszkadzać, nawet kapiąca woda z kranu, ledwie słyszalna dla nas.
Wiadomo, że korzystne środowisko domowe lub inne może stymulować rozwój najbardziej pozytywnych cech, zalet i uzdolnień. Trzeba uznać osobowość dziecka, taką jaka jest i nie zmieniać jej na siłę. Trzeba ją zrozumieć, rozpoznać i zaakceptować. 
Moim zdaniem coś w tym jest. W sobie poznaję ewidentnie typ endomorficzny (który góruje), chociaż zapotrzebowanie na sen mam taki jak w typie mezomorficznym, cechy ektomorficznej raczej nie posiadam żadnej. Natomiast Prezes to, póki co typowy ektomorfik, który wstydzi się i woli ukryć. Przed zaśnięciem jest wiele płaczu. Zasypia w różnych pozycjach jedynie wtedy, gdy jest wyczerpany już totalnie.
 
A jaki jest Twój typ osobowości?