Nasze maleństwo, jest takie malutkie i słodkie, patrzymy na nie godzinami i nie potrafimy wyjść z zachwytu, że to cudo zostało stworzone właśnie przez nas. Płeć nie jest w tej chwili istotna. Co tak naprawdę wiemy na temat różnic i podobieństw organizmów, mózgów, umiejętności i dojrzewania w ciągu pierwszego roku życia? Czym różnią się chłopcy i dziewczynki od narodzin?

Jako rodzice mamy istotny wpływ na inny rozwój różnych płci. Nawet jeśli się staramy, to nie udaje nam się traktować tak samo synów i córek. Pod wpływem kultury, w jakiej się wychowaliśmy, od początku zachowujemy się inaczej do pociech płci żeńskiej, a inaczej do męskiej.

.Przecież Ania i Antek czują tak samo.

Każdy noworodek jest cudem natury. Podziwiamy maluteńkie paluszki rączek i nóżek, spoglądamy na nasze maleństwa, gdy śpią czy jedzą. Potrafią nawiązać niesamowity kontakt wzrokowy.
Wzruszamy się, kiedy pojawia się pierwszy uśmiech (czasem to tylko grymas, ale my wiemy, że to jednak uśmiech). Parę różnic, tych stałych, jednak nie zauważamy. Sprawdź czym różnią się chłopcy i dziewczynki od narodzin.

.Wielkość.

Przeciętny chłopiec, jest zazwyczaj cięższy o ok 10 dekagramów i wyższy o ponad 1 centymetr. Poród trwa dłużej, a rodzące matki chętniej sięgają po znieczulenie. Chłopcy też częściej znajdują się w stanie zagrożenia życia podczas porodu i dwa razy częściej przychodzą na świat poprzez cesarskie cięcie.
Chłopcy są bardziej delikatni fizycznie i psychicznie we wczesnym etapie życia. Gorzej przechodzą choroby (podobno do 4 roku życia, ale ja sądzę, że dorośli mężczyźni bardzo cierpią przy temperaturze 37,1*), gorzej też przystosowują się do nowego środowiska i długo walczą z różnymi przeciwnościami.
Mój poród zakończył się cesarskim cięciem, inaczej Prezes nie przeżyłby go. Głowy chłopców są średnio o centymetr większe w obwodzie po urodzeniu i pół centymetra większe czwartym roku życia niż dziewczynek.
Rodzice są uradowani tym faktem, bo istnieje przekonanie, że im większa głowa, tym większy mózg czyli mądrzejsze dziecko. Nic bardziej mylnego. Niektórzy mają gęstsze włosy, inne grubsze czaszki.
Badania rezonansem magnetycznym na sporej ilości dzieci, wskazało że chłopcy mają o 9% większy mózg niż dziewczynki  (pomiędzy 4, a 8 rokiem życia). Podobnie ma to się do osób dorosłych.

.chłopcy i dziewczynki.

Zatem płeć mniej piękna ma mózgi większe już od urodzenia, mają też większe nerki, co nie znaczy że mają przewagę przy oddawaniu moczu. Chłopcy są bardziej kapryśni i nerwowi, nie potrafią się tak szybko, jak dziewczynki, zaaklimatyzować w nowym głośnym i jasnym świecie, woleli te ciche i spokojne łono matki.
Dziewczynki z kolei są bardziej dojrzałe. Rozwijają się szybciej (poczynając od połowy ciąży) i wcześniej wchodzą w okres dojrzewania. Stwierdza się, że dzięki tej dojrzałości lepiej znoszą poród i wczesne dzieciństwo. Daje im to większą odporność na choroby.


.Rozwój sensoryczny.

Według badań obie płcie tak samo odczuwają ból. Błędne przekonanie, że chłopcy są odporniejsi, niesie ze sobą nieprzyjemne skutki. Wielu z nich poddaje się operacji usunięcia napletka bez znieczulenia (!), a przecież wiadomo jakie to bolesne.
Według innych badań wydaje się, że noworodki płci męskiej (później chłopcy i mężczyźni), mają słabiej rozwinięty zmysł węchu.
Przeprowadzono dziewięć różnych badań, w których poddano prawie czterysta noworodków, nie wykryto różnic w ich reakcjach na szachownice, kolorowe światła, twarze czy wzory geometryczne i inne bodźce.
Układ wzrokowy dziewczynek rozwija się parę tygodni wcześniej niż u chłopców. Zatem chłopcy i dziewczynki obu płci nie różnią się bardzo pod względem postrzegania. Dziewczynki i kobiety wydają się bardziej wrażliwe na bodźce zapachowe i dotykowe, jednak te różnice wcale nie są duże.
Badania dotyczące uczenia się wśród noworodków, nie wykazały żadnych różnic między obojgiem płci.

.rozwój motoryczny.

Dzieci różnej płci opanowują te same umiejętności w tej samej kolejności i wieku. Przewracanie się w czwartym miesiącu życia, siedzenie w siódmym, a chodzenie w około dwunastym miesiącu życia. Jest jednak wiele odstępstw od tego.
Podam te, które dzieją się lub działy w moim bliskim i dalszym otoczeniu. I. wstała i po prostu poszła sobie, gdy miała 7 miesięcy, wszyscy byli w szoku. M. z kolei samodzielnie ruszyła, gdy skończyła 18 miesięcy.
Z. nie miała zamiaru przekręcać się mimo skończonych 5 miesięcy życia, a F. woli raczkować, chociaż pierwsze kroki samodzielnie wykonał jak miał 11 miesięcy (teraz ma skończone 17). Jest jeszcze Ł., który swoje pierwsze samodzielne kroki zrobił już po 8 miesiącu życia oraz P. która w wieku 8 miesięcy nie potrafiła siedzieć, za to gdy skończyła 9 poszła w świat.

.mowa.

“Dziewczynki zaczynają mówić wcześniej niż chłopcy” ile razy ja to słyszałam w swoim życiu. Wy także? F. zaczął wydawać z siebie dźwięki już, po 3 miesiącach swojego życia, ileż on się nagugał, tylko słyszałam “wuwu”, “gu”, “ga”, “gy”, “da” później przestał, zaczął pełzać i raczkować, a dziś słyszę tylko “mama”.
Nic poza tym. Za to M. nie gugała, nie wuwała. Nic. Moje zdziwienie było olbrzymie, gdy zaczęła swoje “baba”, “tata”, “tam”, “daj” (jest starsza od F. o trzy tygodnie).
Noworodki potrafią odróżnić mowę od innych dźwięków. Jednak mózgi dziewczynek i chłopców robią to w inny sposób, jednak naukowcy nie są zgodni co do tego, jak wielka jest różnica między obojgiem płci.
Czym różnią się chłopcy i dziewczynki w mowie? Najnowsze badania wykazują, że lewa półkula chłopców jest bardziej aktywna, inaczej oni odbierają język, co zapewne tłumaczy późniejsze różnice związane z mówieniem i pisaniem.

.Czym różnią się chłopcy i dziewczynki w mowie?.

My, rodzice, często martwimy się, że dziecko zaczyna zbyt późno mówić, jednak specjaliści koncentrują się na tym jak dziecko odbiera język, by sprawdzić czy nie jest opóźnione w rozwoju.
Dziewczynki zwykle zaczynają pokazywać coś czy machać rączką na pożegnanie parę tygodni wcześniej niż chłopcy. Po skończeniu dwóch lat dziewczynki ciągle są na prowadzeniu i używają więcej słów. jednak łatwo znaleźć wielu chłopców, którzy prześcigają nie jedną dziewczynkę.
Pamiętajmy jednak, że bycie chłopcem nie usprawiedliwia tego, że dziecko zaczyna mówić później. Wielki wpływ na mowę dzieci ma środowisko. Telewizja czy nagrania nie dadzą dziecku potrzebnego wsparcia w nauce rozwoju mowy.
Ważne jest przede wszystkim to co dzieje się “na żywo”, niekoniecznie rozmowa, ale mogą to być rymowanki, wierszyki, piosenki czy historyjki. I choć dziewczynki przejawiają większą chęć do zabawach językowych, pamiętajmy by z chłopcami rozmawiać także. I to jak najwcześniej.
Małych chłopców łatwiej jest rozzłościć, sprawić im przykrość i trudniej ich uspokoić. Częściej płaczą, wzdrygają się i krzywią po urodzeniu. Dziewczynki szybciej wypracowują stałe godziny snu. Często matki chłopców, przez stereotypy, ignorują ich kaprysy, ból czy napady złego humoru, by “chronić” ich przed własnymi emocjami.
Niestety konsekwencją może być tłumienie własnych uczuć w późniejszym wieku. O chłopcach częściej mów się “łobuz”, a o dziewczynkach, że są “słodkie”. Nasze społeczeństwo i stereotypy od początku ceni siłę u chłopców,a wygląd u dziewczyn.

.O czym zatem musimy pamiętać?.

  • Mówmy do naszych dzieci! A zwłaszcza do chłopców.
  • Słuchajmy. Odpowiadajmy na ich gaworzenie.
  • Czytajmy im.
  • Reagujmy na sygnały dziecka, zwracajmy uwagę na jego reakcję.
  • Dostarczajmy wyzwań.
  • Ojcowie muszą uczestniczyć w wychowywaniu.
  • Uważajmy na stereotypy.

*Na podstawie książki “Różowy mózg, niebieski mózg” L. Eliot. Zapraszam was także do przeczytania postu z serii “Ania i Antek czują tak samo”, który napisałam w listopadzie. Moje zdanie się nadal nie zmieniło. Co zrobić, by mały chłopiec wyrósł na prawdziwego mężczyznę?