Znasz to uczucie zatkany nos bez kataru? Wysoce prawdopodobne jest to, że dopadła cię alergia. Jak zatem sprawić, by objawy alergii nie były aż tak frustrujące?

10 zasad jak ograniczyć objawy alergii

  1. Kalendarz pyleń. Warto sobie taki sprawić i śledzić czas pyleń. Kiedy wiemy, że coś pyli mniej, wtedy czujemy się pewniej, możemy dzięki niemu zagospodarować swój czas spędzany poza domem czy wybrać okres, w którym urlop nie będzie męczący.
  2. Unikaj alergenów. Proste co? Niestety zarówno najtrudniejsze. Ważne by ograniczyć przebywanie na świeżym powietrzu w okresie kiedy stężenie pyłku jest największe, czyli w suche i słoneczne dni. Okna lepiej otworzyć po deszczu, który oczyszcza powietrze.
  3. Unikaj zbierania bazi. Łamanie gałęzi leszczyny powoduje otrząsanie się pyłku.
  4. Przede wszystkim morze. Tam stężenie pyłku jest najniższe.
  5. Unikaj wiosennego odpoczynku w krajach śródziemnomorskich, tam oliwka i cyprysy silnie uczulają.
  6. Wypoczynek w górach? Tak, ale dopiero w sierpniu.
  7. Uprawiasz sport? Biegaj tam, gdzie nie ma kwitnących łąk i pól uprawnych.
  8. Pamiętaj o zasadzie: ciepło+sucho=dużo pyłku; chłodno+wilgotno=mniej pyłku
  9. Nie pocieraj oczu! Lepiej użyć krople.
  10. Spaceruj wieczorami i wczesnym rankiem wtedy stężenie pyłku jest minimalne.

Przyjmuj leki przy pierwszych objawach, zawsze czytaj dołączoną do leku ulotkę.

Według Białej księgi alergii z 2011 roku choroby alergiczne dotykają ok. 30–40% populacji (źródło Wikipedia). Najczęstsze spotykane alergie to: pyłkowica, astma oskrzelowa oraz AZS (atopowe zapalenie skóry). Na to czy będziemy narażeni na alergie ma wpływ genetyka oraz środowisko. Do popularnych objawów alergii należy obrzmienie śluzówki nosa, zatkany nos (bez kataru), zaczerwienienie, swędzenie i łzawienie oczu (a także zapalenie spojówek), trudności w oddychaniu, osłabione słyszenie, różne wysypki, egzemy, swędzenie, a także obrzęki.

Co wywołuje alergię?

1. Pyłki roślinne.
2. Zarodniki pleśni.
3. Leki.
4. Produkty spożywcze.
5. Jad owadów.
6. Sierść zwierząt i ich wydzieliny.
7. Konserwanty.
8. Kosmetyki.
9. Produkty chemiczne.
10. Lateks.

Kiedy mogą pojawić się objawy alergii?

Okazuje się, że w różnym wieku. AZS najczęściej występuje u małych dzieci do lat 3. Inne objawy mogą wystąpić o wiele później. Moja mama zetknęła się z objawami po 40 roku życia. Dotychczas używała mydła w kostce, po czterdziestce zaczęło ją uczulać, teraz stosuje mydło w płynie. Uwielbiała prace w ogródku często plewiła bez rękawiczek i nic się nie działo. Teraz natomiast uczula ją trawa i bez rękawiczek ani rusz. Także bądźmy gotowi na wszystko.

Czy alergia towarzyszy i tobie?