Zając wielkanocny, który przynosi prezenty? Odkąd pamiętam szukałam łakoci ukrytych przez zająca wielkanocnego w pierwszy dzień świąt Wielkiej Nocy. Nigdy nie zastanawiałam się skąd ta tradycja u nas się wzięła. W Polsce ten zwyczaj obchodzony jest tylko w niektórych regionach, między innymi właśnie na Śląsku czy w Wielkopolsce.

Zając Wielkanocny – początki.

Zając wielkanocny przywędrował do nas z Niemiec, krąży wokół niego wiele teorii, mi natomiast najbardziej odpowiada ta i jej będę się trzymać:
Pojawienie się zajączka niejako zwiastuje wiosnę, a przecież święto to, jest ściśle związane, z tą porą roku. Jest to symbol odradzającej się przyrody, wiosny i płodności.
To właśnie ten zając wielkanocny zostawia drobne upominki, a cała zabawa polega na ich szukaniu. Pamiętam, że zaraz po przebudzeniu, zaczynały się poszukiwania. Mieszkając wtedy z rodzicami w domu jednorodzinnym zdarzało się, że prezenty (dosłownie) wisiały na drzewie lub ukryte były za choinkami. Kiedy był śnieg, znalazły się również ślady zajączka, które tylko lekko przypominały te prawdziwe. Ale radość, że można coś odkrywać, nie pozwalała mi na zastanawianie się nad tym czy to faktycznie zajączek wielkanocny zostawił ten trop. Po prostu podążało się za nim.

Zając wielkanocny i inne symbole świąt Wielkanocnych

Inne symbole Wielkanocy to oczywiście krzyż, baranek i ogień. Symbolizujące ofiarę Jezusa, a zapalona świeca przypomina o obecności zmartwychwstałego Chrystusa, dlatego powinna się palić podczas uroczystego wielkanocnego śniadania. Świąt Wielkiej Nocy nie byłoby także bez jaj – symbolu nowego życia. Ja w sumie, nie wyobrażam sobie świąt Wielkanocnych bez rzeżuchy, a dlaczego warto jeść rzeżuchę cały rok przeczytacie we wpisie “Czy rzeżucha jest zdrowa?”

Nie zapomnijmy o ty, co ważne

Pamiętajmy o tym, że zając wielkanocny przynosi drobiazgi. Nie powinny one być głównym aspektem tych świąt. Towarzyszyć ma nam sielanka, radość i bliskość, wśród osób, z którymi żyjemy na co dzień. Wspólnie spędzony czas z rodziną, pałaszowanie pysznych rarytasów i łapanie ciepłych promyków słońca, nie zastąpią nam tablety, gadające lalki czy pluszaki, super hiper wypasiony telefon i nowy quad.
Kochani życzę wam ciepłych i radosnych świąt Wielkanocnych <3

Nas odwiedza zając z prezentami, a kto przychodzi do Ciebie?