Filip od samego początku źle znosił smak brokuła, nie miałam pomysłu już jak przemycić go do menu mojego małego smakosza. Aż tu nagle natknęłam się na pewien przepis. Kluseczki z brokuła.

.brokuł.

Sam brokuł można wprowadzić do diety dziecka, kiedy maluch skończy sześć miesięcy. Warto go podawać sporo, bo jest bogaty w sole mineralne takie jak żelazo, wapń, fosfor, magnez, siarka i potas.

Poza tym znajdziemy w nim witaminę A, C, B1, B2, PP. Dzieciom można zacząć podawać papkę z ugotowanego brokułu, a z kluseczkami poczekać do około siódmego miesiąca aż zacznie sobie radzić z większymi kawałkami. Chyba, że już potrafi.

Pozytywnie zaskoczona nie wierzyłam własnym oczom. Filip pałaszował kluchy aż mu się uszy trzęsły. Z uśmiechem na ustach. O dziwo zwykłe kluski nie podeszły mojemu wybrednemu synowi, a te zaakceptował.

.kluseczki z brokuła.

.tego potrzebujesz.

1/4 dużego brokuła
jajko
1 szklanka mąki
1 łyżka roztopionego masła

Brokuł dokładnie myję i gotuję. Najlepiej jest przed ugotowaniem podzielić na mniejsze różyczki.Ugotowany brokuł miksuję blenderem. Dodaję jajko oraz masło i na początek trochę mąki. Mąkę dodaję stopniowo, łyżką.

Ciasto na kluseczki z brokuła ma być gęstsze niż te naleśnikowe, ale nie lejące. Nie może być też zbyt gęste. W garnku gotuję wodę z odrobiną soli. Do wrzącej wody wkładam łyżeczką gotowe ciasto.

Po włożeniu klusek czekam aż woda się zagotuje, odliczam 30 sekund i wyjmuję kluski łyżką cedzakową. Ogólnie czas na ugotowanie klusek to, plus minus, maksymalnie pięć minut.

.pomysł na zastosowanie kluseczek.

Kluseczki z brokuła to fajny pomysł również dla starszych dzieci. Można podawać z jakimś ciekawym sosem albo zamiast makaronu w zupie. Starszym dzieciom można doprawić kluseczki solą, pieprzem i na przykład curry – po curry będą bardziej żółte.

Do samego ciasta można dodać też barwnik spożywczy, by zachęcić starsze maluchy do jedzenia. Kluseczki z brokuła pasować będą również z gulaszem z kalafiora, dyniowym gulaszem, sosem z czerwonej fasoli czy zupy typu krem z kukurydzy.

Próbowałaś już kluseczek z brokuła?