NIESNASKI PRZYSZŁEJ MATKI. 7 lęków związanych z ciążą.

at
niesnaski-przyszlej-matki-7-lekow-zwiazanych-z-ciaza

Cofnęłam się, …
Ten krok w tył spowodowany jest tym, że przypomniałam sobie nie tylko cudowne „bycie” w ciąży, ale także wszystkie obawy, które towarzyszyły temu błogosławionemu stanowi.

Chyba każda z nas, prócz cieszenia się niewinnymi kopniaczkami (u niektórych mam nie były niewinne), towarzyszył nam lęk czy wszystko będzie dobrze, czy damy radę.
Czy to pierwsza, czy też 5 ciąża strach zawsze jest ten sam. Lęki są chyba gratisem do ciąży i do bycia mamą. Ale miłość, którą podaruje nam nasze dziecko, wynagrodzi wszystko.

1. Czy maluch będzie zdrowy

To jeden z głównych strachów, które towarzyszyły mi w ciągu tych kochanych 9 miesięcy.
Bo jak każda matka chciałam urodzić zdrowe dziecko. Niestety nawet, gdy urodzimy zdrowe dziecko, które dostanie 10/10 w skali Apgar, różne wypadki mogą spowodować, że coś się zmieni, tak jak miało to miejsce tutaj.

2. Poród i lęk przed bólem

Wszystko co dobre, musi się kiedyś skończyć. Tak więc nadchodzi tutaj ten czas, przez wiele matek wyczekany. Metą jest sala porodowa, której nawet nie pamiętam. Miałam na tyle gorzej, bo trafiłam na oddział dzień przed porodem i gdy leżałam sobie w łóżku, usłyszałam krzyk, krzyk który zapamiętam do końca życia, był na tyle dla mnie nie znany, że chciałam uciec ze szpitala.
Swoją drogą krzyk pomaga i to bardzo, wyładowuje się wtedy 1/3 bólu 🙂

3. Poronienie

Z zapartym tchem wyczekiwałam kolejnych tygodni ciąży, biegłam do lekarza, by tylko usłyszeć tętno dziecka. Bałam się strasznie poronienia, każda plamka krwi stawała się dla mnie wielką niewiadomą. Później martwiłam się tym, czy donoszę ciążę…
Tak to już jest.

4. Zmiana ciała

Tak, to fakt że nasze ciało się zmienia, martwimy się tym czy powrócimy do formy sprzed ciąży.
Na szczęście w moim przypadku to nie był znaczący punkt lęków, aczkolwiek gdzieś tam w głowie krążyły myśli w okół tych rozstępów.

5. Czy podołam w byciu matką

Ten lęk do dzisiaj jest ze mną. Każda z nas chce być tą najlepszą. Prześcigamy się w dawaniu śmiertelnie ważnych rad, krytykujemy inne mamy, gdy robią coś inaczej niż my czy jakiś schemat. Kiedy widzimy, że czyjeś dziecko już coś potrafi, a nasze jeszcze nie, robimy rachunek sumienia czy dobrze sprawujemy opiekę. Zdarza się, że zastanawiamy się czy wina nie leży gdzieś głębiej, czy nie jest to jakaś choroba. Tak już jest, że teraz lubimy mieć na wszystko wytłumaczenie.

6. Czy ON podoła być dobrym tatą

A teraz pytanie „Jaki naprawdę jest dobry tata?”
 moim zdaniem wystarczy, że będzie kochał swoje dziecko, a ono wtedy poczuje, że jest kochane.
Nasi mężczyźni są tak samo przerażeni jak i my.
Więc nie oczekujmy cudów 🙂 w końcu to my jesteśmy silniejsze psychicznie,
nie poddawajmy naszych mężczyzn jakimś cudacznym próbom.

7. Życie seksualne

Minął połóg, co dalej? Czas na ten wyczekiwany „pierwszy raz”, mi towarzyszyło takie napięcie, jakby to naprawdę był pierwszy raz!
Zastanawiałam się czy będzie bolało, czy tam na dole będzie wszystko ok,
czy spodobam się po raz kolejny partnerowi.
Na odpowiedź nie musiałam długo czekać.
Wszystko minęło, gdy wziął mnie w ramiona i wyszeptał „kocham Cię”.

A jakie Tobie towarzyszyły lub towarzyszą lęki ?

Share:
  • Matka Antyterrorystka

    Wszystko co opisujesz i mi towarzyszyło. Poród minął i zaczęła się lawina kolejnych niepewności, lęków. Pocieszę Cię, że doświadczone matki mówią, że tak będzie do pełnoletności dziecka albo i dłużej 🙂

  • Kinga Zielińska

    Wszystkim mamom, które się boją ciąży polecam książkę: Zatrzymać dzień, bo to niezwykła opowieść wzbudzająca pozytywne emocje. Ta kobieta przezwyciężyła wszystko. Wy też możecie! 🙂

  • Czy podołam w byciu mamą, to chyba mój jeden z najważniejszych lęków. Szczególnie jak się czeka na przyjście na świat bliźniaków 🙂

    • o tak masz podwójne wyzwanie 🙂 niestety nie pocieszę cię 😛 ten lęk jest już ze mną ponad trzy lata i pewnie szybko nie opuści żadnej mamy <3 podwójne gratulacje :*